П рез 2019 г. се навършват 760 години от обновяването на Боянската църква от севастократор Калоян и 40 години от включването на паметника в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
По този повод отправяме поглед към историята на културното съкровище.
РАЗГЛЕДАЙТЕ КАК ИЗГЛЕЖДАШЕ СОФИЙСКИЯТ СРЕДНОВЕКОВЕН ПАНАИР, ПРОВЕДЕН В ДВОРА НА БОЯНСКАТА ЦЪРКВА
Сгушена в подножието на Витоша, Боянската църква „Св. Никола и св. Пантелеймон“,стои величествено и пренася посетителите ѝ назад във времето. Средновековните ѝ стенописи я правят изключително важна не само за България, но и за света.
Изграждането на боянския храм започва преди повече от 10 века. Различават се няколко строителни етапа, а всичко започва от една малка кръстокуполна църква. В продължение на столетия тя е надграждана, за да достигне днешния си вид.
Всеки, който реши да я посети, може да разгледа ктиторския надпис на български език в притвора на църквата. Той показва годината на цялостното ѝ изписване, имената на дарителите, както и родствената връзка между местния феодал ктитор с българския цар и сръбския крал.
Несъмнено най-интересни за всички са стенописите.
Тези, които са от 13 в. представят Христос Вседържител, също и „Богородица на трон“, „Поклонение на жертвата“, „Благовещение“. В притвора пък са изписани житейски сцени, посветени на св. Никола. Там може да откриете и портретите на севастократор Калоян и жена му Десислава, на българския цар Константин Асен Тих и царица Ирина, както и първото известно изображение на българския светец Иван Рилски.
Ако искате да научите още любопитни факти за църквата, можете да посетите Международната научна конференция, която Националният исторически музей и неговият филиал „Боянска църква“ организират на 31 октомври и 1 ноември. Конференцията е със свободен достъп за широката публика.
Не пропускайте да отидете и до самата църква, където може да се насладите и на изложбата „Боянската църква: знаци на паметта“. Там може да видите открития през 1977 г. Боянски псалтир от втората половина на XIII в. Изключително впечатление прави и монета на византийския император Мануил І Комнин (1143-1180), открита при археологическо проучване на стар некропол под първия етаж на Боянската църква през 1985 г., както и кавалерийска плетена ризница с къс ръкав от XI-XIII в.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!