О ксфорд днес е известен като място за обучение в едни от най-елитните учебни заведения. Преди няколкостотин години университетският град се славеше с мрачна репутация.
Дълбоко гмуркане в историческите документи разкрива, че през периода на късното средновековие през 14-ти век, Оксфорд е имал процент на убийства на глава от населението четири до пет пъти по-висок от други центрове с голямо население като Йорк и Лондон.
Каква е причината за "кървавия град"
Документите дават информация за 75% от убийствата „клерикус“, термин, който най-често се използва за описание на студенти или членове на тогавашния наскоро основан Оксфордски университет.
Тази информация е събрана в наскоро обновен, интерактивен уебсайт от Центъра за изследване на насилието на Кеймбриджкия университет. Нарича се Средновековна карта на убийствата, където можете да изследвате картата, за да научите подробности за жестоки исторически престъпления.
„Средновековен университетски град като Оксфорд е имал смъртоносна комбинация от условия“, казва криминологът Мануел Айснер,
„Всички студенти в Оксфорд бяха мъже, обикновено на възраст между 14 и 21 години. Това бяха млади мъже, освободени от строгия контрол на семейството, енорията или гилдията и натикани в среда, пълна с оръжия, с богат достъп до бирарии", обяснява Айснер.
Първоначално стартирана през 2018 г., средновековната карта на убийствата бе актуализирана. Айснер и неговият екип са превели и проучили списъците на "клерикус", записи от разследвания на насилствени престъпления, написани на латински. Тези записи включват кой е извършителят и жертвата, местоположението, оръжието и подробности за престъплението.
След това изследователите прикрепиха тези детайли към съвременни карти, реконструирани от Historic Towns Trust. Уебсайтът съдържа подробности за 354 убийства.
Oxford Was The Murder Capital of Late Medieval England, And It Was All Because of Students https://t.co/9v8C13NMYj
— ScienceAlert (@ScienceAlert) September 28, 2023
„Когато заподозряна жертва на убийство бъде открита в късна средновековна Англия, ще бъде потърсен съдебният лекар и съдебен изпълнител ще събере жури за разследване. Типичното жури се състоеше от местни мъже с добра репутация. Тяхната задача беше да установят хода на събитията, като изслушат свидетели, преценят всички доказателства и след това посочат имената на заподозрените", обяснява Айснер.
Не беше гарантирано, че извършителят ще бъде изправен пред съда. Но нивото на престъпността в Оксфорд със сигурност е поразително. Тогава градът имаше население от около 7000 души, като около 1500 от тях бяха студенти. Айснер и колегата му, историческият криминолог Стефани Браун от университета в Кеймбридж, установиха, че процентът на убийствата е около 60 до 75 души на 100 000 годишно.
Това е огромно в сравнение с нивото на градските убийства в Англия днес от по-малко от 20 убийства на милион души. Изследователите казват, че високата престъпност вероятно е резултат от неограничения достъп до оръжия.
„Ножовете са били вездесъщи в средновековното общество.Twytel беше малък нож, често оценяван на едно пени и използван като прибори за хранене или за ежедневни задачи. Брадвите бяха нещо обичайно в домовете за рязане на дърва и много мъже носеха тояги“, казва Браун.
„Обстоятелствата, които често са водели до насилие са ни познати и днес. Оръжията никога не бяха далеч и мъжката чест трябваше да бъде защитена“, казва Айснер .
„Животът в средновековните градски центрове може да е бил груб, но в никакъв случай не е царяло беззаконие. Общността е разбирала правата си и е използвала закона, когато възникнат конфликти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!