М асивно слънчево петно на повърхността на Слънцето се движи към първостепенна позиция, където всяка експлозия може да атакува Земята с протони.
Огромното слънчево петно, наречено AR3738, има нестабилно магнитно поле „бета-гама-делта“, което е готово да изпрати експлозии от слънчева плазма под формата на изхвърляне на коронарна маса или изблици на радиация под формата на слънчеви изригвания.
Когато слънчевото петно достигне „опасната зона“, протоните от дейността му могат да бъдат ускорени към нашата планета чрез явление, наречено спирала на Паркър, като е възможно да засегнат спътниците на Земята.
The Sun emitted a strong solar flare on July 16, 2024, peaking at 9:26 A.M. ET. NASA’s Solar Dynamics Observatory captured an image of the event, which was classified as X1.9. https://t.co/z3LI4lW6k8 pic.twitter.com/T9w1PgndQm
— NASA Sun & Space (@NASASun) July 16, 2024
Протонната буря, известна още като слънчево протонно събитие (СПС), възниква, когато Слънцето излъчва значителен поток от енергийни протони. Тези протони, които са положително заредени частици, се ускоряват до високи скорости от слънчеви изригвания или изхвърляния на коронална маса и се движат по спиралата на Паркър към Земята.
Спиралата на Паркър е модел, който описва формата на магнитното поле на Слънцето, докато то се простира през Слънчевата система. Когато Слънцето се върти - веднъж на всеки 27 дни или повече - то усуква линиите на магнитното си поле в спираловидна форма. Това означава, че протонните бури се пренасят по пътя на спиралата и могат да се устремят към Земята, ако се освободят от правилната позиция на повърхността на Слънцето.
Когато тези високоенергийни протони достигнат земната магнитосфера, те се насочват към полюсите на планетата, което може да има няколко ефекта.
Едно от възможните въздействия на протонната буря е повреждането на спътниковата електроника, което може да доведе до прекъсване на комуникациите и неправилно функциониране на навигационни и метеорологични спътници.
Освен това протонните бури могат да представляват значителна радиационна опасност за астронавтите в космоса, особено за тези, които се намират извън защитната магнитосфера на Земята, и могат да засегнат пътниците и екипажа на полярни полети на голяма височина, тъй като тези региони са по-лесно изложени на слънчева радиация.
На Земята протонните бури могат да нарушат електрическите токове в електропроводите, което може да доведе до сривове в електропреносната мрежа, а също така да затруднят високочестотната радиокомуникация и да предизвикат радиозатъмнения. Когато енергетичните частици взаимодействат със земната атмосфера, те могат да предизвикат и зрелищни полярни сияния.
Ако слънчевото петно не се взриви през следващите няколко дни, то ще се отдалечи от опасната зона и Земята ще бъде в безопасност.
Същото слънчево петно освободи слънчево изригване от клас X1.2 на 14 юли, което предизвика радиозатъмнение над Австралия, Югоизточна Азия и Япония. На 16 юли беше освободено изригване от клас Х1,9.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!