В ъпреки че от десетилетия човечеството третира океаните като сметище, се оказва, че те са изключително устойчиви, сочи ново научно изследване, публикувано в списание "Nature".
Учените са на мнение, че в рамките на три десетилетия (до 2050 г.) водоемите могат да се възстановят напълно. Климатичните промени обаче донякъде спъват този процес.
Палау: там, където няма коронавирус
Изследователите предупреждават, че прозорецът за действие вече е много тесен.
Oceans can be successfully restored by 2050, say scientists - BBC News @OCEARCH https://t.co/PdIwbzcofJ
— Chris Fischer (@ChrisOCEARCH) April 6, 2020
Хората експлоатират океаните от векове, но отрицателните въздействия стават ясни едва през последните 50 години.
Откриха 50 метров хищник на дъното на океана
Рибата и други морски видове са били ловувани почти до изчезване, а нефтените разливи и други замърсители са отровили моретата.
Добрата новина обаче е нарастващата способност на океаните и крайбрежните зони, като мангрови и солени блата, бързо да абсорбират въглеродния двуокис и да укрепват бреговите линии срещу повишаващото се морско равнище, казват учените.
DW: Радиоактивно море: отровата иде от дълбините
"Ако спрете да убивате морския живот и вместо това го защитите, то той се възвръща. Можем да възстановим океаните и знаем, че има икономически смисъл както за човешкото благосъстояние, така и за околната среда", отбелязва проф. Калум Робъртс от университета на Йорк, Великобритания, един от учените, част от международния екип на проучването, цитиран от "Би Би Си".
Предприемането на необходимите мерки, включително защитата на по-големи части от океана, както и устойчив риболов и контрол на замърсяването, биха стрували милиарди долари годишно, споделят експертите. Но и биха донесли 10 пъти по-ценни ползи.
Невиждано досега същество без очи, но с остри зъби, изхвърли океанът
"Науката ни дава основание да сме оптимисти за бъдещето на нашите океани, но в момента не правим достатъчно нито във Великобритания, нито в световен мащаб", коментира още Калъм Робъртс.
Авторите признават, че правителствата имат много други проблеми за решаване в момента, но смятат, че спасяването на океаните е много постижима цел.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!