В неделя германският отбор по спортна гимнастика взе решение да излезе с покриващ цялото тяло костюм, вместо обичайното гимнастическо трико с желанието да бъде прекратена сексуализацията на техния спорт и да насърчава свободата на избора, подкрепяйки идеята жените да носят това, което им е удобно.
Olympic gymnasts from Germany sent a message against uniforms they believe exploit their sexuality by competing in Tokyo wearing unitards that covered their legs to the ankle. https://t.co/bCaqOC8vo2
— KRON4 News (@kron4news) July 26, 2021
По-рано този месец отборът по плажен хандбал на Норвегия бе глобен с 1500 евро (1764 долара) за неправилно облекло с решение на Европейската федерация по хандбал. Жените бяха решили да носят къси панталони вместо долна част на бикини на мач от европейското първенство в България.
Тази новина достигна дори до певицата Пинк, която изрази подкрепата си за решението на норвежкия отбор и предложи да плати наложената им глоба.
Pink has offered to pay the "sexist" fine handed out to Norway's women beach handball team for refusing to wear bikini bottomshttps://t.co/ikcTD3y3k0
— ITV News (@itvnews) July 26, 2021
"Гордея се с женския отбор на Норвегия по плажен хандбал за протеста срещу сексистките правила, касаещи екипировката. Европейската федерация по този спорт трябва да бъде глобена за сексизъм. Браво, момичета. С радост ще платя вашата глоба. Продължавайте в същия дух", написа Пинк в Туитър.
Норвежката федерация също каза, че ще покрие глобата.
В предишни турнири излъчването на някои спортове като гимнастика или плажен волейбол, при които триката и бикините не състезателките бяха впити или покриват по-малка част от същите екипи при мъжете, беше критикувано от много феминистки или правозащитни организации.
Този спорен дебат предизвика главният изпълнителен директор на Олимпик Броудкастинг Сървисис (ОБС) - Янис Екзархос, да обяви, че
от началото на Олимпийските игри, излъчването е центрирано върху спортните постижения, но не и върху красотата или еротиката.
Олимпик Броудкастинг Сървисис (ОБС) предава състезанията и разпространява картината до всички телевизии и интернет-канали по целия свят.
Янис Екзархос каза също така, че телевизионният оператор, на който той е шеф,
не може да носи отговорност за облеклото на спортистите и избора им. Но пък с операторите са планирали покритието на терените и излъчването по такъв начин, че да не подсилва стереотипите за пола.
"Като телевизионни оператори не даваме указания за това какво трябва да носят спортистите", каза Екзархос.
"Това, което можем да направим, е да се уверим, че нашето покритие не подчертава или представя по някакъв специфичен начин това, което хората носят и дали дрехите, които носят, подчертават определени части на тялото, които са свързани със стереотипите за половите разлики или сексуални предпочитания".
"Няма да видите в нашето отразяване някои неща, които сме виждали в миналото, с подробности и близки планове в части на тялото или елементи, които говорят за сексуалност или друг вид стереотип на пола", каза Екзархос.
"Много е важно как разказвате историята и как настоявате за детайлите. А детайлите, които са важни за нас, е спортното майсторство на всеки състезател и нищо повече", завърши Екзархос.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!