В ново проучване, в което се разглеждат данни от спускаемия апарат InSight на НАСА за изследване на вътрешността на планетата с помощта на сеизмични изследвания, геодезия и пренос на топлина, се твърди, че са открити доказателства, че Марс има твърдо вътрешно ядро, подобно на Земята.
Като разглеждат сеизмичните вибрации под повърхността, учените могат да съставят картина на състава на материала под нея, докато вибрациите преминават през него. Ето защо през 2018 г. НАСА изстреля InSight, за да се превърне в първата мисия, която ще разгледа в дълбочина вътрешността на Марс, докато вълните от марсотресенията преминават през планетата.
Освен че ще открие други интересни неща, като например колко метеорита падат на Марс всяка година, данните от спускаемия модул могат да бъдат използвани, за да ни разкажат повече за кората, мантията и ядрото на планетата.
Предишни проучвания, разглеждащи данните от InSight, посочиха, че Марс има течно ядро, а има и други причини да се предполага, че ядрото е поне в по-голямата си част течно.
„Въпреки силно намагнетизираната си древна кора, сегашната липса на глобално динамо поле на Марс предполага прекратяване на миналото динамо, което потенциално показва липса на химическа конвекция, свързана с растежа на вътрешното ядро. Освен това данните от космохимията предполагат, че ядрото е течно, като се има предвид високото му съдържание на леки елементи“, обясняват авторите на новата статия.
Въпреки това екипът от Китайския университет за наука и технологии и Тексаския университет в Остин смята, че е открил предварителни доказателства за твърдо вътрешно ядро в Марс, като е използвал „значителен брой“ нискочестотни марсотресения като масив от източници за анализ на масива.
„Чрез прилагане на масивен анализ на данните за формата на вълната можем да генерираме везпаграми, при които стабилен енергиен пик в определено време представлява кохерентни сеизмични фази с характеризираната хоризонтална бавност (реципрочна стойност на параметъра на лъча). По този начин различните фази с различни параметри на лъча могат да бъдат ефективно изолирани“, обяснява екипът.
Анализирайки данните за изследването, което все още не е рецензирано, те смятат, че времето на пристигане на вълните предполага наличието на твърдо вътрешно ядро, през което вълните могат да преминат по-бързо. Нещо повече, те смятат, че ядрото е с размер около 18% от радиуса на Марс, доста сходен с размера на вътрешното ядро на Земята, което е с размер около 19% от радиуса на Земята.
Въпреки че пропорциите са приблизително еднакви, екипът смята, че механизмът на образуване може да е различен от този на образуване на вътрешното ядро на Земята.
„При първия сценарий, при по-ниска марсианска геотермия, твърда фаза, богата на Fe, може да кристализира отгоре и да образува зона за образуване на сняг. Тези плътни твърди капки се спускат към центъра и развиват вътрешно Fe-Ni ядро, което оставя след себе си обогатена с S течна OC външно ядро“, обяснява екипът в своята дискусия.
„Алтернативно, ако разгледаме ядро с по-високо съдържание на сяра, например ~16%, кривата на топене може да надхвърли евтектичната температура, пресичайки геотермата с по-стръмен наклон. В такъв случай ядрото би се втвърдило отдолу нагоре.“
Макар да е интересно изследване, то не съответства на други изследвания, които показват, че ядрото на Марс е течно. Необходим е допълнителен анализ и вероятно данни, преди да можем да заключим, че вътрешното ядро на Марс все пак е твърдо. Ако случаят е такъв, това може да повдигне допълнителни въпроси, например защо на Марс изглежда липсва глобално магнитно поле, за което знаем, че на Земята се определя от динамиката в ядрото.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!