Д аряването на сперматозоиди от мъже, след смъртта им, трябва да се разреши, сочи ново проучване. Анализът, публикуван в списанието за медицинска етика във Великобритания, твърди, че това на практика може да бъде "морално допустим" начин за увеличаване на наличните запаси.
През 2017 г. в Обединеното кралство, след даряване на сперма, са се родили 2345 бебета, пише BBC. Поради строги наредби в страната обаче недостигът на дарения нараства.
Sperm donations from dead men should be allowed, study says https://t.co/SNahUcmDYA
— BBC News (UK) (@BBCNews) January 21, 2020
След смъртта спермата може да бъде дарена чрез електрическа стимулация на простатната жлеза или посредством хирургическа намеса. След това бива замразявана.
Проучванията сочат, че спермата, взета от починали мъже, води до нормална бременност и здрави деца.
В свой анализ д-р Нейтън Ходсън от Университета в Лестър и д-р Джошуа Паркър от болницата в Манчестър твърдят, че този метод е сходен с донорството на органи.
Да имаш втори живот след трансплантации: Георги Пеев
"Ако е морално приемливо, че хората могат да дарят органите си за трансплантация, за да облекчат нечии страдания, то не виждаме причина това да не може да бъде прилагано за друг вид заболяване, а именно безплодието", казват те.
Проблем обаче се оказва фактът, че донорството на сперма може да повдигне някои въпроси във връзка със семейните ценности. А повечето хора се опасяват и от това до колко донорът ще остане анонимен.
Борисов подкрепи кампанията за донорство
През 2014 г. в Бирмингам с държавна помощ от 77 хил. паунда бе открита Национална банка за сперма, обслужваща Обединеното кралство.
По-малко от две години по-късно тя затвори врати и спря да набира дарители.
Бъбреци за продан – безопасна ли е трансплантацията в Турция
От 2005 г. насам законът гласи, че донорите на сперма във Великобритания трябва да се съгласят, че всички деца, родени от техните дарения, могат да се свържат с тях, след навършване на 18-годишна възраст.
"Оспорване на стигмата"
Лондончанинът Джефри Ингълд, който е бил донор, смята, че даренията на сперма след смъртта може да помогне на повече мъже да преосмислят идеята да станат донори, пише още BBC.
"Система, която уеднаквява до някаква степен донорството на органи и донорството на сперма, може да доведе единствено до по-добро. За мен това е начин да помогнеш на приятели или хора в нужда", отбелязва Джефри.
Според него, ако хората са по-информирани за самия процес, ще успеят да вземат по-адекватни решения.
Проф. Алън Паси, професор по андрология в Университета в Шефилд, твърди обаче, че това би било "крачка назад" в процеса на донорството.
"По-скоро бих инвестирал енергията си в опити за набиране по-млади и здрави мъже, за които се предполага, че ще бъдат живи, когато роденото дете навърши определена възраст и реши да се запознае с донора", коментира той.
Правен прецедент
През 1997 г. жена печели правото да използва спермата на мъртвия си съпруг.
Стивън Блъд се разболява от менингит през февруари 1995 г., само два месеца след като се опитал да създаде семейство със съпругата си Даян. Той изпада в кома и умира преди да се съгласи писмено спермата му да бъде използвана.
А законът от 1990 г. не позволява на г-жа Блъд да използва спермата на съпруга си без писменото му съгласие.
По-късно апелативният съд постановява решение жената да търси решение на проблема си в рамките на Европейската общност, но не и във Великобритания.
През 2002 г. тя ражда своя син Джоел, използвайки замразената сперма на съпруга си. На следващата година пък спечелва правна битка законният й партньор да бъде признат за баща на детето.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още съдържание последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!