Г орещият душ понякога е връхна точка в деня ни, тъй като отпуска мускулите, също така буквално и преносно отмива мръсотията. Но начинът, по който сте се къпали през целия си живот, всъщност може да навреди на кожата на главата и косата ви.
"Грижата за кожата започва под душа", казва сертифицираният дерматолог Мона Гохара пред Well+Good.
"Тя включва това, с което почиствате, колко често почиствате кожата си, как се бръснете и как ексфолирате. Всичко, което се случва там, е от голямо, голямо значение - не само за лицето, но и за цялото ви тяло и микробиома ви."
Всички предполагаме, че знаем как да се къпем, защото сме го правили цял живот, но вероятно допускате грешки, без дори да знаете.
Дебатът за сутрешния и вечерния душ има своите плюсове и минуси, тъй като сутрешният душ може да ви събуди, а нощният душ с подходяща температура може да ви помогне да спите по-добре, но що се отнася до дерматолозите, по-важно е как се къпете, отколкото всичко останало.
Колко често трябва да се къпете зависи от нивото на активност, но ако не сте активни, можете да намалите броя на душовете до три пъти седмично. Само не намалявайте дотолкова, че да миришете или да рискувате кожни инфекции.
Прекомерното миене с вода може да доведе до изсушаване на кожата и косата, тъй като отваря кожната бариера и намалява способността на кожата да задържа вода. Лорън Плох, сертифициран дерматолог от Американската академия по дерматология, препоръчва петминутни душове за хора с много суха кожа, съобщава Today.
Като начин да се контролирате и да следите колко време прекарвате под душа, можете да настроите плейлист от две до три песни или, както предлага Плох,
"Поддържайте душа активен. Не стойте под водата в продължение на минути."
Идеалната температура е хладка, така че порите ви да се отворят достатъчно, за да бъдат почистени, но да не бъдат лишени от естествените си масла и влага. Освен това това ще бъде полезно за сметката ви за ток!
Ако ще мокрите косата си, предварително я срешете добре, за да не се заплита допълнително под душа и така ще избегнете излишно накъсване.
Тъй като косата е изградена от мъртви клетки, тя не се нуждае от толкова често миене, колкото останалата част от кожата ни. Колко често трябва да се миете, зависи от типа на косата ви - ако имате по-суха коса, мийте по-малко.
Звучи странно, но традиционният сапун може да отмие полезните масла от кожата ви. Дори да се чувствате чисти, когато излизате от душа, това стягане на кожата ви всъщност е сигнал, че тя е изсушена.
Бактериите имат лоша слава по очевидни причини, но невинаги е в наш интерес да намаляваме бактериите през цялото време. Антибактериалните почистващи препарати също са склонни да изсушават повече кожата.
Когато става въпрос за измиване, Чад Пратър, клиничен асистент в катедрата по дерматология в Държавния университет на Луизиана, заяви пред The Washington Post, че насърчава хората да се съсредоточат върху трите важни точки: подмишниците, слабините и гъра, както и стъпалата са единствените части, които излъчват неприятни миризми.
Особено ако сте склонни към акне или имате чувствителна кожа, дерматолозите препоръчват да измиете лицето, гърдите и гърба си, след като измиете балсама от косата си, за да отстраните остатъците, които запушват порите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!