П рез последните години са публикувани няколко проучвания за въздействието на спането през деня върху здравето. Така например се твърди, че то е свързано с повишена вероятност от инсулт при по-възрастните хора. Ако спането през деня продължава над 8 часа, има риск от по-кратка продължителност на живота. Учените от САЩ и Уругвай обаче са на съвсем различно мнение. В списание Sleep Health те публикуват аргументи за ползите от дневния сън.
Учените са анализирали данни от изследвания на близо 380 000 души на възраст от 40 до 69 години. Основната цел е била да се установи връзката между дневния сън и здравето на мозъка. Изследователите установили, че хората, които са склонни да си подремнат през деня, имат по-голям общ обем на мозъка.
Учени установиха, че качеството на съня е по-важно от продължителността му
Особено при възрастните хора това е показател за добро здраве, тъй като намаляването на обема на мозъка обикновено се свързва с деменция и други психични разстройства. С възрастта органът намалява по размер и човек губи когнитивните си функции. Установено е, че мозъците на спящите хора са били с 2,6-6,5 години "по-млади".
Заключение: действително съществува връзка между дневния сън и по-големия обем на мозъка. Навикът да се подремва през деня за 10-15 минути според учените увеличава когнитивните способности и дори забавя процеса на стареене и подобрява паметта.
Всеки пети американец приема хапче за сън
Това не е първият случай, в който различни учени изразяват противоположни мнения по отношение на едно и също явление. Такива са законите на науката, тя се развива в противоречия и разминавания. Но какво да направи един обикновен човек? Вероятно най-простият съвет е да не изпадате в крайности и да се вслушате първо в себе си.
Между другото, в много средиземноморски страни следобедната дрямка е многовековна традиция.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!