П ейзажът на отдалечения остров Сокотра изглежда толкова непознат, че почти може да мине за изглед към извънземна планета. Местната му флора е толкова рядка и уникална, че островът изглежда като част от научно-фантастичен филм. Но Сокотра е съвсем истински и е дом на над 1000 уникални вида фауна и 825 редки вида флора, включително разновидности на растения, които са били на Земята повече от 20 милиона години.
the Socotra dragon tree, from the Socotra archipelago
— Science girl (@gunsnrosesgirl3) December 11, 2023
pic.twitter.com/vQ42uPzbNP
Сокотра е част от архипелаг от четири острова в Индийския океан на около 250 км. от бреговете на Сомалия и на 340 км. от Йемен. Това е една от най-изолираните части на Земята, която някога е била част от суперконтинента Гондвана преди да се отдели от него преди повече от 6 милиона години.
„Това дало на еволюцията достатъчно време, за да начертае собствения си курс без никакво влияние от повечето често срещани видове на континенталните земни маси“, съобщава ViralForest.
„Това е най-близкият пример до това как би се развил животът в извънземен свят, подобен на нашия.“
White sand on Socotra Island, Yemen pic.twitter.com/UbN7xha76L
— beautiful Arab (@arab11__) December 17, 2023
Дългата геоложка изолация на архипелага Сокотра и неговият горещ и сух климат са се комбинирали, за да създадат невероятен пейзаж с бели пясъчни плажове, които се издигат до варовикови плата, пълни с пещери и рядка, ендемична флора.
Островът получи глобалното признание от ЮНЕСКО за своята „Изключителна универсална стойност“ поради невероятното си биоразнообразие: „37% от 825-те вида растения на Сокотра, 90% от видовете влечуги и 95% от видовете сухоземни охлюви не се срещат никъде другаде по света“.
Explora Socotra, una isla única en Yemen, conocida como 'la joya del Mar Arábigo'. Socotra es famosa por su biodiversidad excepcional y paisajes surrealistas, incluyendo el icónico árbol de sangre de dragón con su forma de sombrilla invertida. Casi un tercio de su flora no se… pic.twitter.com/JbSLQxnR5J
— Mente Mundana (@Mente_Mundana) December 18, 2023
Едно от най-впечатляващите растения на Сокотра е дървото на драконовата кръв (Dracaena cinnabari), което е странно изглеждащо дърво с форма на чадър. Червеният му сок се е смятал за кръвта на драконите от древните и някога бил използван в средновековното магьосничество. Смолата с кървав цвят била използвана и като багрило, а днес като боя и лак. Също така важни в древността са били различните ендемични алоета на Сокотра, използвани в лечителството и за козметични цели.
Отдалеченият остров Сокотра, чието име се смята, че идва от санскрит и може да означава „блажен остров“, е дом на близо 50 000 жители, повечето от които говорят уникалния език, характерен само за острова - Сокотри. Местните са предимно от южноарабски произход, но има и редица от сомалийски и индийски. Няколко от женските линии на острова не се срещат никъде другаде на земята.
Gm!
— Ramiro Torrents (@RamiroTorrents) December 18, 2023
This is Socotra
Planet Earth? pic.twitter.com/8ywleoqAir
Сокотра се появила в Периплус на Еритрейско море, гръцко навигационно средство от I-ви век сл.н.е. Наскоро открити текстове на няколко езика, включително дървена плоча от Палмирена, датирана от III-ти век сл. н. е., показват разнообразния произход на онези, които използвали Сокотра като търговска база в древността. Древни графити, датиращи от преди повече от две хилядолетия, разкриват, че моряци посещавали острова между I-ви век пр. н. е. И VI-ти век сл. н. е.
Освен двата пътя, които наскоро бяха изградени там, „изгубеният остров“ Сокотра си остава почти такъв, какъвто е бил преди милиони години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!