К раят на лятото винаги е горчив и напрегнат период от годината. Независимо дали се подготвяте за връщане в училище или на работа, краят на лятото бележи момент, в който всички чувстваме, че трябва да се върнем към забързаното сиво ежедневие, посочват психолози. Независимо дали става въпрос за домашните, работата в двора или други задачи, често се оказваме свръхнатоварени, копнеейки да установим чувство за равновесие в живота си.
Когато навлезем в рутината, трябва да се съсредоточим върху нещата, които са най-важни и ще ни помогнат да живеем щастливо и здравословно, пише Psychology Today.
Какво си представяте, когато мислите за здравословен живот?
Дали списъкът ви се състои от това да направите повече крачки, да се храните по-здравословно, да си лягате по-рано или да замените газираните напитки с вода? Всички те са важни за нашето здраве, но повечето хора не осъзнават, че много други фактори оказват влияние върху физическото здраве, например социалните връзки.
Доказателствата в подкрепа на ползите от социалната връзка за здравето са убедителни и широкообхватни. Проучвания подчертават общото между социалните връзки и намаления риск от по-ранна смърт, укрепването на сърдечносъдовото благосъстояние, засиления имунитет срещу инфекции и смекчаването на възпалителните процеси.
Хората, с добри социални връзки, съобщават и за по-ниски нива на депресия, тревожност и други психични разстройства. Освен това социалните връзки са свързани с по-добра когнитивна функция и устойчивост на стрес.
Социалната връзка обхваща три основни компонента, посочват специалисти. Това са структура, функция и качество. Структурата, или размерът и разнообразието на социалните взаимоотношения, е в основата на нашата социална връзка, като осигурява присъствието на хора в живота ни и редовни социални контакти. Качеството може да обхване целия спектър от силно позитивни и грижовни до враждебни и изпълнени с конфликти емоции, което показва необходимостта от висококачествени и пълноценни взаимоотношения и взаимодействия. Заедно те оказват многостранно въздействие върху нашето здраве и благополучие.
Всички ние се сблъскваме с пречки пред връзката, независимо дали става дума за натоварен график, географско разстояние, влошено здраве или несигурност. Докато мислим за приоритизиране на връзките си, трябва да разгледаме всеки аспект на социалната връзка. Подобряването и приоритизирането на социалните ни връзки може не само да увеличи щастието и качеството на взаимоотношенията ни, но и да повиши физическото ни здраве, продължителността на живота ни и цялостното ни благосъстояние.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!