С мъртоносни същества, които често биват бъркани с медузи, се появиха по британските плажове, край бреговете на графство Корнуол.
Въпреки че инцидентите са изключително редки, само едно ужилване от отровните физалии, наречени „плаващ терор“, е достатъчно да убие човек, дори ако съществото вече е мъртво, предупреждават експерти по дивата природа, цитирани от Mirror.co.uk
Killer 'jellyfish' with venomous tentacles up to 160ft long invade UK beaches https://t.co/1zPZaJuXDZ pic.twitter.com/cLGgfK0X9B
— The Mirror (@DailyMirror) October 7, 2021
Посетителка на плажа Сенън споделя, че преди да си тръгне, забелязала на пясъка виолетова медуза.
„Никога преди не бях виждала такова нещо. Не съм сигурна колко редки са тези същества за това време на годината. Но изглеждаше много красиво“, разказва тя пред Cornwall News.
На следващия ден доброволци от Корнуол, които се грижат за чистотата на плажовете, публикували съобщение, че във Великобритания се е върнала отровната физалия, позната още като Португалска галера (Physalia physalis).
Орлите - смъртоносният мах на криле
Физалията е морско безгръбначно, близък родственик на медузата. В действителност това е сифонофора – колония от четири типа миниатюрни, силно изменени индивиди, представляващи специализирани полипи и медузоиди, всеки от който изпълнява някаква функция, като част от тялото.
На външен вид представлява грозд от „пипала“, провесени от пълен с газ тъмносин, наподобяващ на платно на ветроход орган (плавателен мехур), който се издига на около 20 cm. над морската повърхност и с който става придвижването – откъдето идва и името на организма.
Killer 160ft jellyfish wash up in Britain: Storms drive Portuguese Man O'War from deep sea into shallow waters https://t.co/nq2S8zLMW7
— Daily Mail U.K. (@DailyMailUK) October 7, 2021
Дължината на тези същества достига до 4 метра, а дължината на пипалата – до 50 метра. В пипалата със спираловидна форма са разположени капсули, съдържащи отрова, която предизвиква парализа.
Какво кара големите бели акули да нападат хора?
Тъй като физалията не може плува самостоятелно, тя често бива изхвърлена на брега след силни бури, става ясно от информация от Фонда за дивата природа. Тези същества са рядко срещани във Великобритания и може да се видят понякога на сушата в периода септември – декември след силни западни ветрове.
5 смъртоносни болести, които ни дебнат от бързата храна
Физалията е опасна за човека и съдържащата се в нея отрова не губи силата си след смъртта на организма, затова експертите препоръчват тя да не се пипа нито жива, нито мъртва.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!