Р ибите марлин са едни от най-големите хищници в океана. Те са и едни от най-бързите риби на планетата. Известно е, че марлините ловуват на групи, като се редуват да зашеметяват и след това да грабват сардини от средата на ятото. Сега, с помощта на нова технология за дронове, изследователите са разкрили изненадваща информация за това как тези риби координират атаките си, без да се нараняват взаимно, и всичко това е свързано с цвета им.
Известно е, че шарените марлини променят цвета си, но кадрите от дрона разкриват на екипа, че атакуващите марлини стават много по-ярки в ивиците по тялото си, преди да нападнат, а след това се връщат към цвета си отпреди лова.
Марлините притежават дълги, издължени муцуни, които могат да се използват за зашеметяване и улавяне на плячката, но също така могат да наранят други животни в тропическите води на Тихия и Индийския океан. Дължината им може да достигне 4 метра и теглото им е около 113-204 килограма, според Националната администрация за океаните и атмосферата NOAA.
Защо акулите се гмуркат чак до зоната на здрача?
"За първи път документирахме бърза промяна на цвета при групово ловуващ хищник, докато марлини ловуват ята сардини", казва в изявление Алисия Бърнс от Хумболтовия университет в Берлин, Германия.
Изследователите са анализирали 12 видеоклипа на марлини, ловуващи по този начин. Във всеки клип са присъствали по два различни марлина, за да могат изследователите да сравнят цветовете между тях.
"Установихме, че атакуващият марлин "светва" и става много по-ярък от своите събратя, докато извършва атаката, а след края на нападението бързо се връща към своята "неярка" окраска", продължава Бърнс.
Watch One Of The World's Fastest Fish Change Color Before Going In For The Killhttps://t.co/gSxxhc7xwA
— IFLScience (@IFLScience) February 28, 2024
Екипът смята, че тази промяна в яркостта на ивиците действа като сигнал към рибите, които не атакуват, за да ги предупреди какво ще се случи, като по този начин ги възпира да атакуват и да се наранят. Това е подобно на начина, по който малките рибки също променят цвета си в по-тъмен, преди да нападнат други риби в същия аквариум.
"Промяната на цвета при хищниците е рядкост, но особено при хищниците, които ловуват групово. Въпреки че е известно, че марлините могат да променят цвета си, това е първият път, в който това е свързано с лова или с някакво социално поведение", казва Бърнс.
Екипът планира да проучи дали марлините променят цвета си, когато ловуват сами, или дали променят яркостта на ивиците си в някакъв друг социален контекст. Те също така планират да проверят дали други риби със способност за промяна на цвета използват ивиците си по същия начин.
* Вижте и това видео от архива ни: Top 10 най-смъртоносните риби на света
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!