Л егенди за хора, които са способни да се превръщат във вълци, могат да бъдат открити в историята на почти всички европейски страни.
За подобни предания споменава древногръцкият историк Херодот още през V в. пр. Хр. Той пише, че членовете на племе, обитаващо земите на североизток от Скития, всяка година се трансформират във вълци за няколко дни, след което си възвръщат човешкия облик.
A British university is holding a conference about werewolves http://t.co/tYjB4FsAEY pic.twitter.com/MjTOcmYzeK
— The Independent (@Independent) August 28, 2015
Известни са няколко случая на масова паника в Европа, предизвикани от твърдения, че върколаци действително съществуват. Освен това хиляди хора са били измъчвани и осъждани на смърт по обвинения, че могат да се превръщат във вълци.
Вълци в Париж
През 1450 г. Париж далеч не изглеждал като огромния метрополис, който е днес. Въпреки това той имал статута на най-големия град в Западния свят. Неговите високи стени го защитавали както от вражески армии, така и от диви животни. През зимата на въпросната година обаче се случило нещо ужасяващо – вълци успели да влязат в града и убили 40 души. Това предизвикало паника, която обхванала цял Париж. Много хора започнали да твърдят, че това не са обикновени животни, а върколаци.
Според свидетелски разкази опасните хищници били с червеникав цвят на козината. По тази причина експертите смятат, че става въпрос за Иберийски вълци (те се срещат основно в северните райони на Испания и Португалия). За да се справят с тях, местните жители им устроили капан в центъра на Париж, а тълпата, събрала се на площада пред катедралата „Нотр Дам“, избила вълците с помощта на камъни и копия.
Процесите срещу върколаци във Во
Между XV и XVII в. много хора вярвали, че швейцарският кантон Во е дом на голям брой вещици, магьосници и върколаци. Още през 1448 г. се появили слухове, че там живее върколак, който яде деца. Паниката сред местните жители се засилила няколко десетилетия по-късно, когато броят на процесите срещу вещици в Европа започнал да расте лавинообразно. През 1602 г. три жени били обвинени, че се превърнали във вълци с помощта на мехлем, даден им лично от Сатаната, отвлекли дете и го изяли по време на ритуал. 22 години по-късно мъж, чието име не е известно, признал, че е върколак и е нападал хора.
Werewolf trials formed an element of the witch trials in Europe. Accused people, often under torture, might ascribe their transformation to a spell, curse, to drinking rainwater from a wolf’s pawprint, or confess to receiving their wolf-skin from a demon. #FolkloreThursday pic.twitter.com/onYHmb0BsC
— Susan C Wilson 📚 (@BronzeAgeWummin) March 12, 2020
Трябвало да изминат още няколко години, преди масовата истерия да приключи. През 1653 г. пасторът Франсоа Перо написал памфлет, озаглавен „Демонология“, в който отбелязал, че ликантропията (термин, с който се обозначава трансформирането на човек във вълк) не е нищо повече от комбинация между илюзии и депресия. Промяната в общественото мнение си проличала особено ясно през 1670 г., когато твърденията, че 12-годишно момче и неговата майка могат да се превръщат във вълци, били посрещнати с насмешка.
Изгорени на клада
Во далеч не е единственият швейцарски кантон, в който имало процеси срещу предполагаеми върколаци. Между 1428 и 1447 г. редица жители на Вале били обвинени в магьосничество и ликантропия. Повечето от тях признали вината си, след като били подложени на жестоки мъчения. До процесите се стигнало, след като представители на седем области изпратили петиция до херцога на Савой с искане да бъде започнат „лов на вещици“. Те настоявали всеки, който е обвинен от поне трима души, че е върколак или вещица, да бъде изправян пред съда. В рамките на няколко години подобни процеси започнали да се разглеждат от съдилища в цяла Швейцария. Много хора били екзекутирани, като един от най-шокиращите случаи бил масовото изгаряне на клада на 100 души във Вале през 1428 г.
Замъкът на вещиците
Австрия е друга страна, в която процесите срещу върколаци се превърнали в нещо обичайно. Нейни жители били обвинявани, че са т. нар. „Wolfssegen“ – укротители на вълци, които използват черни магии, за да подчиняват на волята си тези животни и да ги принуждават да нападат хора. Също като вещиците, те често били измъчвани и екзекутирани. Много такива процеси се състояли в построения през XIII в. замък Мушам, намиращ се в Залцбург. Заради големия брой екзекуции на жени, извършени там в периода 1670 – 1690 г., той си спечелил прозвището „Замъкът на вещиците“.
Moosham castle in Austria. Its bailiwick was dissolved in 1790. pic.twitter.com/kgPINF6Cav
— Lady of the Castles (@KasteelVrouwtje) March 17, 2016
През 1715 г. неизвестно животно започнало да напада и убива крави и елени в района на Мушам. Тъй като предположили, че това е дело на вълци, местните жители изпратили ловци, които да се справят с проблема. Те обаче така и не успели да ги намерят. Нападенията продължили цели две години, а много хора започнали да твърдят, че за тях са отговорни върколаци. Реакцията на властите не закъсняла – те арестували няколко просяци. След като били подложени на мъчения, мъжете „признали“, че са получили мехлем от Сатаната, с помощта на който се превръщали във вълци и нападали животни. След самопризнанията им просяците били публично екзекутирани.
Вълците на крал Луи XV
Управлението на френския крал Луи XV било белязано от няколко шокиращи случая, свързани с нападения на вълци. Най-известният от тях несъмнено е този, разиграл се в южната провинция Жеводан. В периода 1764 – 1767 г. неизвестно създание отнело живота на между 80 и 230 души. То било убито от фермера Жан Шастел, който го прострелял със сребърен куршум. Този случай продължава да озадачава историците. И до ден днешен не е ясно какво било животното, убило толкова много хора в Жеводан. Някои смятат, че става въпрос за вълк, други – за хиена, а според трети създанието всъщност било голямо куче.
June 19th: In 1767, the Beast of Gevaudan was shot and killed by a hunter named Jean Chastel, on the slopes of Mont Mouchet (now called La Songe d’Auvers). pic.twitter.com/OSC3AQ8hkn
— Daily Cryptids ! (@dailycryptids) June 30, 2022
Звярът от Жеводан предизвикал огромна паника сред местното население и крал Луи XV решил да изпрати войници в района, които да го открият и убият. Те обаче така и не изпълнили своята задача, а през 1765 г. някои от тях заминали за Соасон – град, намиращ се близо до Париж. Там, в продължение на няколко дни, вълк отнел живота на четирима души и ранил други 14. Двама от войниците успели да намерят опасния хищник и го убили с общи усилия.
Само година по-късно друг подобен случай шокирал Франция. Глутница вълци отнела живота на 18 души в района на Перигор. Вместо да чакат помощ от краля, местните жители решили да вземат нещата в свои ръце. Те се разделили на няколко групи и започнали да търсят глутницата. За по-малко от месец ловците успели да открият и убият опасните животни. Крал Луи XV дори наградил един от тях – възрастен мъж, който спасил живота на фермер, нападнат от вълк.
Още от автора:
Символ с мрачно минало – какво знаем за розовия триъгълник
Кои са хората, твърдящи, че са посетили бъдещето?
„Марс е населен от обезумели градинари“: Най-странните теории за извънземни
Малтусианският проблем: Обречено ли е човечеството
Животните, в които се вселявали хора и богове
"Носоотрязаният" император, провъзгласил хан Тервел за "кесар"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!