Е дин от великите моменти на съзряване на човечеството било осъзнаването, че Слънцето е звезда, попадаща донякъде без изключение в категорията на тези, които виждаме. То е специално само заради нашето отношение към него. Звездите обаче не са клонинги една на друга. Останалите звезди считат ли се за слънца? Някои изобщо смятат ли се за такива? Ако само някои са, то кои? Няма общоприети отговори, но можем да проучим.
Както при много други много неща, астрономическите категории изглеждали много лесни и ясни, преди да научим повече за тях. Имало е Слънце, Луна, пет планети и хиляди звезди. Трябвало е да измисляме истории, за да си обясняваме какви са те, но не е било трудно да разберем в коя категория попада даденото нещо.
Какво е слънце?
След това нещата се объркали, както може да ви каже всеки, засегнат от деплантацията на Плутон. Създадени били нови категории като астероиди и планети джуджета, но не всичко пасвало съвсем добре. Обектите, обикалящи около други планети, били наречени луни, вместо да се създаде нов термин, въпреки че ние използваме също и „сателит“. Нашата собствена луна все още за нас е Луната, но някои съвсем незначителни парчета скала и лед, които обикалят около газовите гиганти, също са назовани като луни. Едва когато научихме за обектите с по-незначителна връзка с техните планети, създадохме нова категория - квазилуна.
Когато започнахме да изучаваме мащаба на Вселената и да разбираме природата на звездите, стана ясно, че Слънцето очевидно принадлежи към тази звездна категория. Въпреки че има далеч по-хладни и по-масивни звезди от тези с яркостта на Слънцето или по-големи, но ако има нещо наистина изключително в него, което да го разграничава значително, ние все още трябва да го открием.
Повечето категории са съставени от хората, за да ни улеснят да разберем една по същество огромна вселена, вместо да бъдем заобиколени от неизменни граници. Така че, ако искахме, можехме просто да се съгласим, че „Слънцето“ е специфично име за звездата, която обикаля около Земята, а не се отнася към никое друго тяло.
Някои хора вярват в това. Уебсайтът Little Astronomy заявява: „Използването на термина „Слънце“ за обозначаване на всяка друга звезда е неправилно. Слънцето не е синоним на звезда.“
Езикът обаче се променя с употребата. Използването на „Слънце“ за назоваване на звезди, много подобни на нашите, сега е толкова широко разпространено, че онези, които се придържат към убеждението, че думата „Слънце“ трябва да бъде запазена само за една звезда, са малцинство. Звезди, които са доста подобни на Слънцето, често биват наречени други слънца. Като един от многото примери е, когато хората се позовават на известната сцена от оригиналните „Междузвездни войни“, там говорят за обстановката на „слънцата близнаци“ на Татуин.
Ето какво пише на детския уебсайт на НАСА: „Много други слънчеви системи имат множество слънца…“
Кои звезди влизат в категорията?
Речникът Merriam-Webster предлага следното „Небесно тяло подобно на Слънцето; звезда” като едно приемливо определение. Обърнете внимание на частта „подобно на Слънцето“. Няма официално определение за това колко подобно на Слънцето трябва да бъде една звезда, за да бъде наречена слънце, вместо това е въпрос на начина, по който се е развила речта. Много научнофантастични книги се развиват на планети, обикалящи около Тау Кит - най-подобната на Слънцето звезда в близост до нас. Те често го наричат слънце. Малко учени биха оспорили названието.
От друга страна, малко вероятно е някой да нарече бяло джудже, мъртва звезда, излъчваща остатъчната си топлина, но вече не е подложена на синтез, слънце. По същото се отнася за неутронна звезда. От друга страна, ако това е, което искате да направите, никой няма право да ви спре.
Като цяло обаче звездите се наричат слънца само ако имат поне две от следните характеристики: те все още сливат елементи, отделяйки топлина в процеса и около тях в орбита са планети.
Самото изпълнение на тези критерии обаче не означава, че всяка звезда ще е приветствана в клуба.
Кафявите джуджета, например, не са достатъчно масивни, за да се присъединят чрез сливане на обикновен водород. Те все още (едва) се квалифицират като звезди, защото сливат деутерий, което изисква по-малко налягане.
Звездите, около които обикалят само газови гиганти, а не планетите, на които един ден биха могли да стоят астронавти, също е по-малко вероятно да бъдат разглеждани като слънца. Част от употребата на названието изглежда е свързано с това да можете да си представите извънземни или бъдещи колонисти да гледат изгреви и залези от там.
Други хора биха били по-рестриктивни. Червените джуджета (звезди от тип М) определено са звезди и знаем, че много от тях имат орбитални планети с физически характеристики, подобни на Земята. Но те не са толкова подобни на слънцето. Все още не сме сигурни дали е възможно да съществува живот в близост до тях. Планетите трябва да се скупчат много близо, за да могат да бъдат затоплени от такива слаби звезди, за да има вода в течно състояние, но на такива близки разстояния атмосферата им може да бъде разрушена от честите изригвания. Като се има предвид всичко това, мнозина биха се усъмнили дали да ги наричат слънца.
От теб зависи
В крайна сметка това е случай, в който хората определят правилата и този път казваме, че зависи от вас. Ако искате да смятате, че има само едно слънце, това е ваше право. Същото е, ако искате да наречете дори белите джуджета слънца. Чувствайте се свободни да отстоявате убежденията си, но не очаквайте много съюзници.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!