Н ад 47 хиляди тона захар са били премахнати само от безалкохолни напитки в Обединеното кралство, след като властите въведоха през 2018 г. двустепенна система за допълнително данъчно облагане върху тях. Производителите им бяха задължени да плащат на хазната по 18 пенса за всеки пет грама захар, които слагат на 100 милилитра, а за по-големи количества даже 24 пенса. За да избегнат налога, някои от тях намалиха използването на захар и разработиха рецепти с по-здравословни нейни заместители, съобщи NOVA.
Данъкът трябваше да намали с 20% консумацията на захар в Обединеното кралство, но за съжаление тази цел все още не е достигната. Все пак се наблюдава положителна промяна. Ако преди всяка втора напитка в търговската мрежа е била с пет грама захар на сто милилитра, сега такива са само 15%.
„Когато бях по-малка, ходех след училище да си купувам закуски и други неща. Но сега, може би, защото осъзнавам колко по-скъп е животът, вече предпочитам да си ям вкъщи. Понякога си купувам сок, но не и газирани напитки. По-скоро смути, сок или вода. Не съм се отказала изцяло от сладките газирани напитки, но ако си купувам, гледам да са част от оферта за хранене, тъй като така е по-евтино. Но никога няма да купя такава напитка отделно”, разказват местните.
Проучване на университета Кеймбридж показа, че данъкът върху захарта е постигнал наистина нещо сериозно. Намалил е затлъстяването сред 10-11-годишните момичета с осем процента, а също и извадените заради кариес зъби.
„Не съм много сигурна дали този данък ще накара хората да спрат изобщо да купуват сладки газирани напитки. По-скоро ще ги накара да се въздържат повече, тъй като те станаха доста по-скъпи. Но, според мен, хората ще продължат да ги купуват, каквото и да се случи. Така че, такъв данък може да намали броя на тези с наднормено тегло, но няма да реши проблема със затлъстяването”, споделят още жителите на Великобритания.
Данъкът е част от по-голям пакет от мерки, който включва забрана на супермаркетите да поставят близо до касите шоколади и други лакомства на нивото на очите на децата. Също така от догодина няма да имат право да правят примамливи оферти за нездравословни храни.
За други пък данъкът не се отразява на навиците им на пазаруване.
„Аз и без това не ям толкова много сладки неща, когато съм навън. Но забелязах, че цените им доста скочиха, особено напоследък. Не мисля, че подобни мерки ще променят хората - те просто ги карат да харчат повече пари. Което не е добре, тъй като не е много честно. Данък „захар“ не накара хората да спрат, а просто да купуват по-малко, тъй като се притесняват от цените. Но голяма промяна няма, само е неприятно за всички”, казват още хората.
Почти един на всеки пет тийнеджъри в Европа пие сладки безалкохолни напитки всеки ден, което се смята за един от факторите за затлъстяване сред подрастващите на Стария Континент. Затова Световната здравна организация отдавна препоръчва сладките храни да се облагат с данък „захар“ и вече около 50 държави са го направили.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!