3

Н аскоро Земята отбеляза най-горещия си ден в историята - рекорд, който, както предупреждават експертите, вероятно ще бъде подобрен многократно, тъй като климатичната криза води до все по-високи температури.

Според нов доклад миналогодишният месец е бил най-горещият юни на планетата със "значителна разлика", което означава, че всичките девет най-горещи юни месеца са се случили през последните девет години.

Според изследователската група Climate Central изключително горещите дни - които могат да се считат за най-горещите дни на лятото - сега са по-чести, отколкото през 1970 г. в 195 населени места в САЩ. В около 71% от тези населени места се наблюдават поне седем допълнителни изключително горещи дни всяка година.

Последиците са опустошителни

В един от окръзите на Тексас най-малко 11 души починаха за малко повече от седмица по време на безмилостна гореща вълна през юни. В Мексико от март насам рязкото покачване на температурите е довело до смъртта на най-малко 112 души. Неотдавнашна гореща вълна в Индия уби най-малко 44 души в щата Бихар.

Ето какво се случва с тялото ви при екстремни горещини, за какво трябва да внимавате и как да се предпазите

Обикновено тялото ви поддържа определена температура, обичайно тя е между 97 и 99 градуса по Фаренхайт (36-37 градуса по Целзий-бел.ред.). Когато мозъкът ви усети промяна - по-ниска или по-висока от тази стойност - той се опитва да помогне на тялото ви да се охлади или да се затопли, според д-р Джудит Линден, изпълнителен заместник-председател на отделението по спешна медицина в Бостънския медицински център и професор в катедрата по спешна медицина в медицинския факултет на Бостънския университет.

"Съществуват няколко различни начина, по които мозъкът се опитва да охлади тялото. Един от начините, най-често срещаният, за който се сещаме, е потенето", казва Линден.

"Порите се отварят, тялото се изпотява и потта се изпарява, което охлажда тялото."

Вторият начин, по който тялото ви се охлажда, е чрез разширяване на съдовете и увеличаване на сърдечната честота, което помага за извеждането на топлината и кръвта на повърхността на тялото и помага за освобождаването на излишната топлина.

Когато сте изложени на високи температури, на тялото му е по-трудно да се опитва да се охлажда. А ако околната среда е гореща и влажна, потта не се изпарява толкова лесно - което повишава температурата на тялото ви още повече, според клиниката "Майо".

"Колкото по-висока е влажността, толкова по-ниски температури са необходими при екстремни горещини", казва Линден.

Високата телесна температура може да доведе до увреждане на мозъка и други жизненоважни органи, казва CDC. Те могат да доведат и до няколко заболявания, свързани с топлината.

Видове заболявания, свързани с топлината

Най-често срещани са леките заболявания, свързани с топлината, включително топлинни крампи, каза Линден. Топлинните крампи могат да се развият при хора, които се потят много, включително по време на тренировки. Прекомерното изпотяване изразходва всички соли и влага в тялото и може да доведе до мускулни болки или спазми, обикновено в корема, ръцете или краката, според CDC.

Може да се появи и топлинен обрив. Това е кожно дразнене, причинено от прекомерно изпотяване в горещо и влажно време, и се среща най-често при малки деца, казва CDC. Обикновено представлява червено струпване на пъпки или мехури и обикновено е на места, включващи шията, горната част на гърдите или сгъвките на лактите.

Когато организмът ви започне да превишава способността си да се охлажда, може да се стигне до т.нар. топлинно изтощение.

"В този случай ще наблюдавате прекомерно изпотяване, защото тялото ви наистина ще се опитва да се справи с допълнителната топлина. Ще се почувствате замаяни, често хората имат гадене, главоболие и кожата им често изглежда бледа и лепкава, а пулсът им често е ускорен", каза Линден.

"Това е последният опит на организма да се охлади, преди да настъпи моментът, в който няма връщане назад."

Топлинният удар е най-сериозното заболяване, свързано с топлината, и ако не се лекува, може да доведе до смърт.

"Това е моментът, в който температурата на тялото ви надхвърля 104-105 градуса по Фаренхайт (40-40,5 градуса по Целзий-бел.ред.) и тогава механизмите ви започват да отказват", каза Линден.

Според CDC предупредителните признаци могат да включват изключително висока телесна температура, зачервена и суха кожа, ускорен пулс, главоболие, замаяност, гадене или загуба на съзнание.

Отличителен белег на топлинния удар е объркването и възбудата, казва Линден.

"Така че, когато някой е в жегата и стане объркан и възбуден, това е топлинен удар до доказване на противното и трябва да се обадите на 911 или да потърсите помощ незабавно и да изведете човека от жегата."

Кой е най-застрашен

Възрастните хора, хората с хронични заболявания, както и децата са изложени на по-висок риск от тежки заболявания, свързани с топлината.

Възрастните хора и хората с хронични заболявания може да са по-малко склонни да усещат и да реагират на температурните промени и може да приемат лекарства, които влошават ефекта от топлината, казва CDC.

"Много млади (хора) също, защото е по-малко вероятно да разпознаят свързаното с топлината заболяване и е по-малко вероятно да излязат от жегата, ако започнат да се чувстват претоплени", каза Линден.

Студентите-спортисти и домашните любимци също са изложени на по-висок риск, добави тя.

"В това време никога, никога, никога не трябва да оставяте дете или домашен любимец в колата дори за минута", добави Линден.

Как да останете в безопасност

Когато вашата общност е изправена пред екстремни горещини, можете да направите няколко неща, за да предпазите себе си и другите.

Първо, следете за симптоми на топлинно изтощение или други заболявания.

"Ако някой започне да усеща замайване, световъртеж, гадене или главоболие, това е моментът да действате незабавно", казва Линден.

"Това означава да го изведете от горещината в хладна среда."

Поставянето на вода на човек, който може да изпитва симптоми, и даването на течности може да помогне за охлаждането му. Ако някой започне да губи съзнание или има гадене или повръщане, обадете се на единния номер за спешна помощ.

"Ако видите някой с някакво объркване, това е незабавен червен флаг", добави Линдън.

 

Когато навън е горещо, опитайте се да избягвате дейности на открито - особено между 11 и 15 ч., според Линден. Ако ви се налага да излезете навън, носете светли дрехи, покривайте главата си и пийте много течности.

Не чакайте да ожаднеете, за да пиете вода - тъй като това може да е признак на дехидратация. Линден препоръчва да се пие поне една чаша вода - или повече - на час.

"Ако все пак започнете да усещате замайване, световъртеж, изпотяване, ускорен пулс, незабавно отидете на по-хладно място", казва Линден.

Опитайте се да намерите климатик или места във вашия район, където можете да отидете, за да се охладите, според Ready.gov. Дори да прекарате няколко часа в търговски център или обществена библиотека, това може да помогне.

Когато сте вкъщи, вентилаторите могат да ви помогнат, но не разчитайте на тях като на единствен начин за охлаждане - въпреки че може да се чувствате по-комфортно, те няма да помогнат за предотвратяване на заболявания, свързани с горещините.

"Ако се намирате в супер гореща стая, ако имате вентилатор, дали той е полезен? Не. Мисля, че ако имате вентилатор и сте в състояние да се замъглявате... тогава вентилаторите могат да бъдат полезни", каза Линден.

"Вентилаторите не са безотказни."

И накрая, уверете се, че проверявате съседите, родителите и приятелите си - особено възрастните хора, които може да живеят сами или да са изолирани, каза Линден.

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
- Защо с такова закъснение съобщавате за обира в дома ви, госпожо? - Ами... Мислех, че мъжът ми си е търсил чиста риза...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 13 минути

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 15 минути

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Свят Преди 1 час

Домът му беше надраскан с надписи от активисти на лявата младежка организация Arran

<p>&quot;Доналд Тръмп е неудържим&quot;</p>

Номинираният за главен прокурор на САЩ: Доналд Тръмп е неудържим

Свят Преди 1 час

Тръмп номинира дългогодишния си съюзник републиканския конгресмен Мат Гетц за главен прокурор на Съединените щати

Църквата "Свети Петър" в Люцерн

Дигитален Исус изповядва богомолци в Швейцария

Любопитно Преди 2 часа

Поне две трети от хората, които са говорили с дигиталния Исус, излизайки от изповедалнята споделят, че са имали „духовно“ преживяване

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 2 часа

Ще успеят ли Храбрите да се спасят от сигурни елиминации?

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Свят Преди 2 часа

Будапеща: Все още вярваме, че възможно най-скоро ще има мир чрез дипломация

,

София, 1973 г.: Загадъчният "инцидент" с Енрико Берлингуер

България Преди 2 часа

Каква е истината за загадъчния "инцидент" с Енрико Берлингуер в София през 1973 година четете в следващите редове

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Любопитно Преди 2 часа

Ще успеят ли Наско от Б.Т.Р. и Мариана Попова да помогнат на певеца?

Папа Франциск

Папата ще канонизира първи светец от поколение Y

Любопитно Преди 2 часа

Карло Акутис, който почина от левкемия през 2006 г., беше наречен „Божият инфлуенсър“

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

България Преди 3 часа

Евакуирани са хора, към момента няма данни за пострадали

<p>Бурята &bdquo;Яри&ldquo; остави 80 хиляди без ток във Финалдния</p>

Бурята „Яри“ остави 80 хиляди без ток във Финалдния

Свят Преди 3 часа

Силните ветрове доведоха до проблеми с транспорта в страната

Звездите на One Direction се сбогуваха с Лиъм Пейн (СНИМКИ/ВИДЕО)

Звездите на One Direction се сбогуваха с Лиъм Пейн (СНИМКИ/ВИДЕО)

Свят Преди 4 часа

Лиъм Пейн бе погребан вчера на частна церемония в Бъкингамшир

Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова

Мария Захарова: Русия е готова да обмисли всяка „реалистична“ инициатива за мир в Украйна

Свят Преди 4 часа

Говорителката на руското външно министерство каза още, че новата американската база за отбрана срещу балистични ракети в Северна Полша ще доведе до повишаване на общото ниво на ядрена опасност

Ново забавяне на медицинските хеликоптери, неустойка от 500 000 лв. иска МЗ

Ново забавяне на медицинските хеликоптери, неустойка от 500 000 лв. иска МЗ

България Преди 4 часа

Новите срокове, които се посочват от производителя, са края на февруари 2025 г. за хеликоптер №2 и края на март 2025 г. за хеликоптер №3

,

Мъж опита да пренесе 300 тарантули, прикрепени към корема му

Свят Преди 4 часа

При претърсването са открити стотици насекоми, опаковани в торбички с цип, прикрепени към корема му