Б едствието в Либия доведе до появата на неочаквани съкровища от древността, които привлякоха вниманието на властите и историците. Сред значимите открития е древният град Кирена, основан през 631 г. пр.н.е. от гръцки заселници. През IV в. пр.н.е. градът достига върха на своя просперитет, характеризиращ се с процъфтяващи селскостопански и търговски дейности.
Incredible ancient lost city is unearthed after Biblical floods wash away earthhttps://t.co/soyiuEDMra pic.twitter.com/WQEBvkKeOW
— MirrorUSNews (@MirrorUSNews) September 28, 2023
Либийските власти, които инспектират древния град, откриват неоткрити досега и скрити археологически обекти след отшумяването на наводненията, които са причинили големи щети в целия регион. Откритията добавиха още едно ниво на сложност към и без това тежкото положение.
Д-р Ахмед Исса, експерт от катедрата по археология в университета "Омар ал-Мухтар", предложи да се сформира национален комитет, съставен от експерти, които да оценят и класифицират тези новооткрити археологически обекти и да разработят цялостен план за тяхното възстановяване.
Този исторически град, известен с гръцките си бани, достолепния храм на Зевс от V в. пр.н.е., храма на Аполон и други забележителни постройки, сега спешно се нуждае от защита и реставрация. Наводненията са нанесли сериозни щети, включително пукнатини по стените на тези археологически съкровища, което подчертава необходимостта от бързи действия.
Floods in Libya Reveal New Structure at Ancient Greek City of Cyrene
— Andy Cooper (@andycooper52) September 28, 2023
https://t.co/RhNs6JyGR2
Анис Хамед от отдела за контрол на антиките в Шахат потвърди, че са се свързали с местните власти и са потърсили помощ от ЮНЕСКО за отстраняване на големите щети, причинени от наводненията. Очаква се международното сътрудничество и експертният опит да изиграят решаваща роля в усилията за възстановяване.
Откриването на тези археологически обекти допринася за трагичните последици от наводненията. Освен загубата на човешки животи, при която са регистрирани над 11 000 смъртни случая, а повече от 10 000 души са все още в неизвестност дори след седмица, Либия сега е изправена пред предизвикателството да запази и възстанови безценното си историческо наследство. Неочакваната поява на тези археологически обекти ни напомня за устойчивостта на историята, дори в условията на природни бедствия.
Сред загиналите в Източна Либия има и чужденци, живеещи в северноафриканските държави. Бурята е засегнала и други райони в Източна Либия, включително градовете Байда, Суса, Мардж и Шахат. Десетки хиляди хора бяха разселени в региона и намериха подслон в училища и други правителствени сгради.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!