А мериканската астронавтка Кристина Кох, която проведе първата изцяло женска космическа "разходка" през 2019 г., се върна на Земята, след рекорден престой на Международната космическа станция. Така тя приключи своята 328-дневна мисия, предаде "Ройтерс".
С нея на Земята се завърнаха и Лука Пармитано от Европейската космическа агенция и Александър Скворцов от Роскосмос.
„Толкова съм развълнувана и щастлива в момента", сподели Кох, докато чакаше да бъде пренесена в медицинска палатка, за да се приспособи към гравитацията.
Мисията на американката подобри рекорда за най-дълъг престой на жена в Космоса, поставен от Пеги Уитсън от НАСА през 2016-2017 г.
Кох постигна още нещо историческо. Заедно с Джесика Меир двете участваха в първата женска „разходка“ в Космоса през октомври 2019 г. Това бе първият път, когато две жени излизат от МКС едновременно.
НАСА планираше тази "разходка" през март 2019 г., но опитите се провалиха, тъй като липсваше скафандър в правилния размер. Това предизвика дебат относно равенството между половете.
Продължителната мисия на Кох ще предостави на изследователите данни за това как безтегловността и космическата радиация влияят на женското тяло при дълги космически полети.
През 2015 г. американският астронавт Скот Кели прекара 340 дни в Космоса. Когато се завърна на Земята и му бяха направени изследвания, стана ясно, че дългосрочният космически полет причинява ефекти върху човешкото здраве като промени в генната експресия, припомнят от "Ройтерс".
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!