И зследователи са разшифровали древен ръкопис, който според тях Клавдий Птолемей, египетски математик и астроном от гръцки произход, е написал през първи век след Христа. Написан на гръцки език върху пергамент, текстът е открит през 1819 г. от Анджело Май, римокатолически кардинал и изследовател на древни текстове, който го намира скрит в библиотеката на абатството Боббио в Северна Италия.
Сега екип от изследователи от Сорбоната в Париж и Нюйоркския университет дешифрира голяма част от мистериозния текст и разкри съдържанието му. Учените описват подробно работата си в изследване, публикувано в списанието Archive for History of Exact Sciences, предава Livescience.
Scholars who are working on the works of Ptolemy should first know his nativity by studying his world maps. If they can't explain his maps how can they claim that Ptolemy was a Greek. It should be remembered that all his works were transported ones https://t.co/uZbqeVBBiv
— Akhil Kumar Sahoo (@AkhilKumarSaho8) April 8, 2023
Преди това експертите се затрудняваха да разчетат ръкописа и можеха да разкодират само части от копието. Тъй като пергаментът, или подготвената животинска кожа, се е смятал за изключително скъп, в някакъв момент през шести или седми век след Христа някой е рециклирал страниците и е отпечатал друго произведение - в случая "Етимологията" на испанския теолог Исидор Севилски - върху писанието на Птолемей.
Някой също така е "почистил" хартията в опит да я разчете, в резултат на което части от страниците са станали тъмнокафяви, се посочва в изследването.
"Анджело Май е напръскал страниците с химикали, за да изтрие латиницата", казва пред Live Science съавторът на изследването Александър Джоунс(opens in new tab), професор в Института за изследване на древния свят към Нюйоркския университет. "На някои страници [той] доста добре е изтрил написаното. А след това има и други текстове, написани директно върху тези на Птолемей."
Изследователите се нуждаеха от начин да получат оптимизиран изглед на текста, тъй като "на практика беше невъзможно да се прочетат повече от няколко отделни думи на тези конкретни страници", каза Джоунс. Затова те се обърнаха към метод, наречен мултиспектрално изобразяване.
"Основната идея е, че различните дължини на светлинните вълни имат различна осветеност върху страница, която е написана с мастило с определен състав", казва Джоунс. "Техниката се състои в това да се направят много цифрови снимки с различни дължини на вълните на светлината и след това да се комбинират тези изображения, като се добавят и изваждат сигналите с различни пропорции, за да се види дали можете да подчертаете написаното, което искате да видите, и да потиснете написаното, което не искате. За всяка страница това е различна рецепта."
Този метод им позволява да "прочетат много повече от половината от написаното", казва Джоунс.
Особено важно е, че той разкрива ръководство, написано от Птолемей, което обяснява как да се конструира метеороскоп - армиларен инструмент, използван за проследяване на разстоянията и изучаване на звездите. Съставен от девет метални пръстена, които се въртят един около друг, уредът можел да се използва за ориентиране на човека при извършване на астрономически изчисления. В текста Птолемей съветва да се конструира инструмент с диаметър не по-малък от около 1 фут (0,3 м), според проучването.
Откъде изследователите са разбрали, че Птолемей наистина е автор на този труд?
"За съжаление не разполагаме с първата и последната страница, така че нямаме име на автора", каза Джоунс. "Но започнаха да се появяват неща, които са много характерни за гръцката лексика на Птолемей. Той има характерен стил и използва определени фрази и думи, които или никой друг не е използвал в цялата древногръцка литература, или почти никой, освен ако не е бил повлиян от него."
Тогава открихме конкретен пасаж, в който авторът говори от първо лице и казва: "Въведох нова терминология за някои ъгли, използвани в астрономията", казва Джоунс. "Имаме и друга книга на Птолемей, в която той използва същата терминология на нови имена за тези ъгли. Това е най-силното ни доказателство, че е от него."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!