П рез последните години технологията за извличане на вода от въздуха е станала все по-актуална, особено в сухите райони и места с ограничени водни ресурси. Изследователи от университета „Осака Метрополитън“ са разработили нов подход, който може да реши проблема с отстраняването на вода от въздуха по-ефективно и по-евтино от предишните методи. Технологията използва два полимера, които се борят за водните молекули и създават механизъм за пренос, който улеснява извличането на водата. Този нов подход има потенциал да бъде приложен не само за водоснабдяване в сухи райони, но и за осигуряване на достъп до вода при бедствия и аварии. Изследователският екип вярва, че технологията им може да допринесе за намаляване на парниковите газове и по-ефективно използване на водните ресурси. Този пробив в технологията за извличане на вода от въздуха може да има значителни последици за бъдещето на водоснабдяването и за борбата с изменението на климата. С развитието на тази нова технология, може да се отворят възможности за по-устойчиво използване на водните ресурси и за осигуряване на вода в сухите и бедствени райони.
Премахването на водата от въздуха може да направи местата по-комфортни, а също така може да осигури жизненоважен ресурс, когато водата е оскъдна. Процесът обаче е по-трудоемък, отколкото изглежда на пръв поглед, а различните техники имат различни недостатъци. Полимерите са използвани за ефективно отстраняване на водата от въздуха, но връщането на водата обратно от полимерите не е евтина задача - или не е било. Един пробив може да промени това.
Полимерите, използвани в този пробив, представляват адсорбиращ материал. Това не е печатна грешка: Абсорбиращият материал се просмуква, а адсорбиращият задържа молекулите на повърхността си. Все пак проблемът е в освобождаването (или десорбирането). Обикновено тези полимери трябва да се нагряват до около 100°C (212°F), за да се освободи водата. Екип от изследователи вече е разработил течен адсорбент на влага, който освобождава вода при температура от около 35°C (95°F).
Този нов подход е възможен благодарение на използването на два полимера. Единият е полиетиленгликол, който се използва в редица промишлени приложения и дори в някои лекарства - например като слабително средство (то действа, като увеличава количеството вода в изпражненията, тъй като е много добър адсорбент). Другият е полипропиленгликол, който е подобен, но не толкова добър адсорбент на вода и всъщност е основен компонент на топките за пейнтбол.
Разликата в способността им да задържат вода е решаващият пробив в тази работа. Докато се борят за водните молекули, те създават механизъм за пренос, който им позволява да разграждат водните клъстери, така че ценната течност да може да бъде извлечена по-лесно.
„Тази технология има потенциал да бъде приложена не само за водоснабдяване в сухи райони и места с ограничени енергийни ресурси, но и за осигуряване на достъп до вода при бедствия и аварии“, казва в изявление съавторът на проекта доцент Ариса Фукацу от университета „Осака Метрополитън“.
„Очаква се подобренията в тази технология да доведат и до намаляване на парниковите газове и до по-ефективно използване на водните ресурси“, добави съавторът професор Масахиде Такахаши, също от Osaka Metropolitan University “Отсега нататък ще се стремим да подобрим течния адсорбент за влага и да повишим ефективността на цялата система, за да я направим практическа.“
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!