С поред ново проучване постоянното разсейване на социалните мрежи може да попречи на съзнанието ни да изпадне в по-дълбоко и пълноценно чувство на скука.
Това е жалко, тъй като пълната скука може да бъде благодатна почва за иновации, предава "Science Alert".
Technology Is Saving You From Profound Levels of Boredom And It's a Problem https://t.co/QZS3liRdx8
— ScienceAlert (@ScienceAlert) December 28, 2022
Това "дълбоко" ниво на скука е различно от първоначалното, повърхностно ниво на отегчение, което изпитваме, когато чакаме на автобусна спирка или нямаме търпение да свършат рекламите.
Разгадаха кое всъщност издава мислите ни
И все пак това първоначално потапяне в монотонността може да бъде моментално разсеяно с една проверка на Snapchat, Twitter, Instagram, TikTok или Facebook, което означава, че нашите нива на скука никога не преминават в зона на творчество.
"Дълбоката скука може да звучи като крайно негативно понятие, но всъщност тя може да бъде изключително положителна, ако на хората се даде възможност за необезпокоявано мислене и развитие", казва Тимъти Хил, социолог от университета в Бат, Великобритания.
The scientific link between boredom and creativity https://t.co/nPvfdaDpVz pic.twitter.com/4ZKWV5aBIc
— 🟣 Peg Fitzpatrick ✨ (@PegFitzpatrick) August 10, 2017
"Трябва да признаем, че пандемията беше трагично, разрушително, поглъщащо преживяване за хиляди хора, но всички сме запознати с историите на тези, които при строгите органичения са намерили нови хобита, кариери или посоки в живота."
Хил и колегите му изследват живота на 15 души, които по време на пандемията от COVID-19 са получили платен отпуск или са били помолени да работят от дома си. Възрастта, професиите и образованието на участниците, които са били от Англия или Република Ирландия, са били различни.
Учени създадоха антимикробно червило
"С участниците бяха проведени структурирани интервюта, в които те обясниха как са прекарали времето си по време на пандемията, както и какви чувства са изпитвали. Макар че скуката се появяваше отново и отново, тя често се преодоляваше чрез социалните медии и така наречения "doomscrolling", разказва Тимъти Хил.
Хората, участвали в проучването, които са изпитвали по-дълбока, задълбочена скука, са установили, че тя предизвиква чувство на безпокойство и празнота. Съществува обаче и нов стремеж към запълване на тази празнота: по време на пандемията са открити или преоткрити страсти като дърводелство, рисуване, писане и колоездене.
Technology Is Saving You From Profound Levels of Boredom And It's a Problem. via @ScienceAlert https://t.co/7PaSed1wZB pic.twitter.com/jIwYdLWJkj
— RealClearScience (@RCScience) December 30, 2022
Изследователите искат да подчертаят, че много хора не разполагат с лукса просто да седят и да не правят нищо за продължителни периоди от време - и че социалните мрежи могат да бъдат жизненоважни за поддържане на отношенията със семейството и приятелите. Въпреки това те казват, че е важно да се отбележи как социалните мрежи влияят на нашето мислене.
"Проблемът, който забелязахме, е, че мрежите могат да облекчат повърхностната скука, но това разсейване изсмуква времето и енергията и може да попречи на хората да достигнат до състояние на дълбока скука, в което биха могли да открият нови страсти", казва Хил.
Защо зелената светлина намалява болката?
Идеята за повърхностната и дълбоката скука датира отпреди почти 100 години, когато немският философ Мартин Хайдегер изнася поредица от лекции. Хайдегер твърди, че скуката е изключително важна част от живота, която трябва да се култивира.
Our tolerance for being bored has evaporated, but there's a scientific case for boredomhttps://t.co/zmWokkwxn4
— Axios (@axios) July 20, 2022
Интересно е, че през десетилетията след това сме разработили все повече начини да избегнем скуката: съзнанието ни вече може да бъде разсейвано денонощно благодарение на социалните мрежи и всичко останало, което предлагат смартфоните, таблетите и компютрите. Всъщност не е нужно никога да спирате и да се губите в мисли, ако не искате.
Хипертимезия: Проклятието да помниш всичко
Други проучвания също така показват, че скуката и свързаното с нея блуждаене на свободния ум са важна основа за творчеството, което може би е причината толкова много добри идеи да ни идват под душа. Изследователите, които стоят зад това последно проучване, планират да задълбочат темата.
Boredom might spark creativity because a restless mind hungers for stimulation.
— Vala Afshar (@ValaAfshar) July 7, 2018
Philosophers have intuited this for centuries; Kierkegaard described boredom as a prequel to creation: “The gods were bored; therefore they created human beings.” https://t.co/GjdiHAxsb8
"Това изследване ни даде възможност да разберем как непрекъснато включената, 24/7 култура и устройствата, които обещават изобилие от информация и забавления, може да поправят повърхностната ни скука, но всъщност ни пречат да открием по-смислени неща", казва Хил. "Тези, които се занимават с дигитална детоксикация, може би са на прав път."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!