В секи от нас поне веднъж е попадал в ситуация, в която да спори с някого за различни „факти“, които всъщност са мнения.
Проблемът в такива спорове не се корени в дезинформираността или „фалшивите новини“, а както често пъти – в човешкия мозък.
Интерпретацията на фактите варира
според убежденията на човек, което е напълно логично и разбираемо, колкото и да е дразнещо, когато спорим с някого.
Проучване по темата открива, че сред хората се забелязва интересна тенденция несъзнателно да приемат мненията, с които са съгласни, като факти.
Според учените всичко се свежда до ефекта Струуп, при който ако имената на цветовете са написани в друг цвят, хората се затрудняват да назоват името на цвета, в който са изписани буквите, тъй като цялостната дума посочва друг цвят.
The Stroop Effect was used to identify Russian spies during the Cold War. Covert agents could claim not to speak Russian, but would take longer to correctly identify the colour of a word when presented with Russian text. pic.twitter.com/xlRJ5eqhMz
— Quite Interesting (@qikipedia) 4 май 2019 г.
В проучването, ръководено от Анат Марил към Университета Йерусалим, участниците потвърждават, че ефекта Струуп е приложим и що се отнася до способността на хората да анализират истинността на различни изказвания.
На участниците е даден граматичен тест,
пълен с мнения като „Интернетът прави хората по-изолирани“ или „Интернетът прави хората по-социални“. По-късно участниците са попитани с кое от противопоставящите се твърдения са съгласни.
Наблюдение на мозъчната дейност на участниците показва, че реагират на тях като на факти.
В друг тест учените включват мнения като „Кориандърът е вкусен“ и противоположното – „Кориандърът е отвратителен“, а участниците трябва да го определят като положително или отрицателно, натискайки бутон с „да“ или „не“.
Независимо дали твърденията са положителни или отрицателни, учените установяват, че участниците казват „да“ на мненията, с които са съгласни, много по-бързо, независимо дали те са положителни или отрицателни.
Това означава, че когато човек е верен на убежденията си е трудно да бъде убеден, че те не са факти.
За щастие учените разработват и лек срещу този психологически феномен – психологически подход, чрез който предубедеността може да бъде прескочена.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!