„Обичам наште планини зелени”. Това, извадено от контекста на Вазов, вероятно ще прозвучи високопарно и изкуствено патриотично, но не ме притеснява, фактът си е факт. Не съм скиор, но планините ни са величествени. Не по-малко величествени са Алпите, макар между родните ни природни гордости и централноевропейските да няма много общо. Не може да се отрече, обаче, че планинската верига, минаваща през осем държави, е райското място за скиорите. Билетът за него е доста скъп, но има момент от годината, когато той може да бъде спестен.
С този материал искам да представя красотата на зимния спорт и Алпите, а пък някой може да го намери и за полезен, ако реши да прекара Великден именно там, за да покара ски. И не, сняг ще има предостатъчно, защото в Червиня ски се карат дори през лятото!
Италия привлича заселници в Алпите с парична награда
Най-екстремните места за почивка
Но всичко по реда си. На първо място цифрите, защото те са много важни. Областта Брьой-Червиня Валтуранж Цермат се простира през седем населени места, три долини и две държави, Италия и Швейцария. Лифт системата в Брьой-Червиня е съставена от 19 лифта/влека, а тази в Цермат – от 34. Капацитет им на час е за превоз на 90 525 човека!
Знам, че пистите в Пирин се водят с дължина от около 75 км, но реално част от пистите се препокриват и един добър скиор може да кара по около 30-ина километра. В Алпите няма подобна опасност. Ски зоната в Италия и Швейцария предлага писти с дължина 360 км, като броят на трасетата е точно 150.
Всичко това си има цена. Ако чуете някой да казва, че на ски в Алпите е по-евтино от България, трябва доста да се позамислите. Причината е, че тези цифри няма как да бъдат „покрити” с цени, по-ниски от тези у нас. Но хората, които имат финансовата възможност, трябва задължително да опитат от красотата и удобствата на Алпите.
Моето пътуване се състоя между 11 и 13 февруари. Излетях с нискотарифна компания в 11,15 ч и след два часа кацнах на летище Малпенса. Двупосочният билет (с две чанти, т.е. приорити и място на авариен изход - допълнително място за краката) бе в рамките на 180 лв. Проверих цената за седмица на Opel Astra Combi (рентакар), която е около 300 лв. Избрах този автомобил, тъй като е от средния клас, по-евтин е, но пък и с достатъчно място за багаж. Оттам до Брьой-Червиня са около 2 часа, тъй като последните 26 км са високопланински серпентини. Трябва да си приготвите и 30-ина евро в двете посоки за тол такси.
И тук идва изненадата. Ако решите Великден да изкарате върху ски, то Червиня е удачното място за това. Споменавам неслучайно именно Великден, тъй като тази година между 28 април и 5 май всичките тези 360 км писти ще може да ползвате безплатно! При това пасът важи за италианската и швейцарската страна на планината. Просто ще трябва да удостоверите, че сте отседнали в Брьой-Червиня, Валтуранж, Шамоа, Торньон, Антей, Ла Мадлен или Цермат за минимум 4 нощи. От толкова започват офертите и трябва да кажа, че нощувките изглеждат сравнително евтино.
Кои са топ дестинациите в Европа за 2019
Непознатите Родопи – място на легенди, вкусна храна и добри хора
И колкото и да е топло, сняг за ски ще има. Дори може да карате по къс ръкав за тен, защото на ледника под „Тублерона” (формата на върха е вдъхновила формата на шоколада) се карат ски целогодишно. Летните писта са с дължина 26,5 км. А ски се карат на височина до 3900 м, на около 600 метра под Матерхорн.
Аз лично си харесах Валтуранж (на 10-ина минути с кола от Червиня), тъй като изглежда типично алпийско селце, посветено изцяло на туризма. Най-евтиното 3-звездно хотелче тук излиза 280 евро за 4 нощувки със закуски.
Възможно е да отседнете и в долината Аоста, която е на надморската височина на София (около 500 метра). Тук нямаше сняг и се губи от алпийското изживяване, но пък е по-евтино за спане. Аз бях отседнал в Сен Венсан, в хотел, който е много далеч от понятието евтин (Grand Hotel Billia). Проблемът е, че 50 мин. нагоре и 40 минути надолу ми се струват неудачен вариант, а още повече, че градчетата в долината на Аоста изпитват силно кризата в Италия.
Нищо от това не може да се каже за хотелите на около 2300 метра надморска височина. Това е повече от нормално, тъй като богатите и отегчени руски съпруги трябва да бъдат забавлявани. За това ще се погрижат в х-л „Ермитаж”, където се предлага лицев (90-минутен) масаж с хайвер (!) за скромната сума от 345 евро.
И накрая ще отбележа, че научих нещо интересно за италианците: те били големи националисти, факт, който преди ми е убягвал. Установих го, след като питам трима италианци дали пирамидата над курорта е прословутият връх Матерхорн. И тримата ми отговарят: „Не, това е Червино”. Но недоверчивата ми същност ме кара да питам за четвърти път, този път с правилно зададен въпрос. Оказва се, че италианците не може да им се изкриви езика и да нарекат върха с най-известното му име, тъй като Матерхорн е швейцарското му име. Това е „пирамидата”, дала живот на шоколада „Тублерон”.
Храната? Ако не ви заведат в ресторант със звезда Michelin, за да ядете френска храна в Италия, е прекрасна. Попитайте за Igloo Restaurant. Знам, че се намира на края на червената писта №7. Било чудесно, а гледката – приказна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!