С кала на Марс е изпъстрена със следи, които показват, че преди милиарди години в нея може да е имало химически вещества, които да поддържат живота, съобщи Science alert.
Намерен на ръба на древна речна долина от марсохода „Пърсевъранс“ и наречен водопадът Чевая, жилавият седиментен материал съдържа органични съединения и петна, които показват химични реакции, които някога химиосинтезиращите микроби са могли да използват за енергия.
„Тези петна са голяма изненада“, казва астробиологът Дейвид Фланъри от Технологичния университет в Куинсланд, Австралия.
„На Земята този тип особености в скалите често се свързват с вкаменени записи на микроби, живеещи в подповърхностните слоеве“, добави Фланъри.
Нарастващото количество доказателства все повече показва, че някога условията на Марс биха били благоприятни за живота, какъвто го познаваме. Имало е вода, имало е химия, възможни са били условията за образуване на градивните елементи на живота.
Учените смятат, че ако наистина открием признаци на живот, той ще бъде подобен на първия живот на Земята - микробен и оптимизиран за условия с ниско съдържание на кислород или без него.
Останките от този живот на Земята могат да бъдат трудни за разграничаване, тъй като се състоят от слоеве вкаменени микробни рогозки, поставени между слоеве седиментни скали. Част от задачата на „Пърсевъранс“ е да търси подобни признаци на Марс.
Така че марсоходът патрулира в район на Червената планета, който някога е бил влажна зона, и изследва седиментни скали в търсене на признаци, които бихме разпознали като биологични тук, на Земята.
Когато „Пърсевъранс“ откри и след това проби водопада Чевая, той откри най-силните такива признаци, които сме виждали на Марс досега.
Пробата, анализирана от марсохода, разкри органичен, богат на въглерод материал. На Марс има много органичен материал, но има и много небиологични процеси, които могат да произведат органичен материал, което означава, че наличието на такъв не е диагностично само по себе си.
При наличието на други възможни биологични признаци обаче съществуването на органичен материал става по-значимо.
Знаем, че водопадът Чевая някога е бил изложен на вода. Това е първата стъпка. Скалата е покрита със слоеве калциев сулфат, разделени от пластове хематит - същият минерал, който прави Марс толкова червен.
И в тези шевове има малки бели петна, оградени с черно, като петна на леопард. Тези черни граници около петната съдържат желязо и фосфат.
Такива петна се образуват, когато химическа реакция, включваща хематита в скалата, превръща петното от червено в бяло, освобождавайки желязо и фосфат и предизвиквайки образуването на черни пръстени. Тези реакции могат да доведат до образуването на химикали, които микробите могат да използват като източник на енергия.
Освен това водопадът Чевая съдържа оливин - минерал, който се образува във вулканични скали. Това означава, че има други механизми на образуване, които не се позовават на присъствието на микроби, способни да обяснят наблюдаваните характеристики.
Многократното излагане на вода и прегряването във вулканични условия може също да са довели до образуването на жилките, петната и оливиновите включвания във водопада Чевая.
Засега няма нищо повече, което можем да научим за скалата. Упоритостта е изчерпала репертоара от инструменти. Но също така взе и проба, която сега чака в епруветка космически кораб, който един ден ще дойде, ще я събере и ще я върне на Земята - да се надяваме.
Възможно е обаче това да е най-силният стимул, който ни кара най-сетне да се качим на Марс и да го разгледаме.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!