И тази сутрин температурите на много места у нас бяха доста под нулата. Станциите на НИМХ отчетоха -13 градуса по Целзий в Кюстендил, -12 в Драгоман и Перник, -10 в Дупница и Чирпан, -9 в Благоевград и Кнежа. Най-топло се оказа в Ахтопол – минус 1 градус.
В някои точки на страната обаче любителски термометри отчетоха и по-ниски стойности. Около 8.30 часа в трънското село Филиповци екип на NOVA отчете минус 21 градуса.
Студът създаде условия за демонстрация на „Ефекта на Мпемба”. От векове учените не могат да намерят отговор на въпроса защо горещата вода замръзва по-бързо от студената. При екстремно ниски температури хвърлената във въздуха вряла вода замръзва шоково, а фините капки създават живописен облак. Нарича се по този начин, заради известния танзанийски ученик Ерасто Мпемба.
Защо горещата вода замръзва по-бързо от студената?
Мпемба забелязъл, че топлият сладолед замръзва по-бързо от студения и си задал въпроса защо се случва така. Той задал въпроса на гостуващия в училището му професор по физика Денис Озбърн. През 1969 г. Мпемба и Озбърн публикуват в сп. Physics Education съвместна статия, в която описват ефекта. Обяснение обаче все още няма. Според теорията на Джордж Кел от канадския Национален съвет за научни изследвания обяснение за феномена е изпарението - горещата вода се изпарява по-бързо от студената и затова обемът й намалява по-бързо и по този начин способства за замръзването.Според друг теория причината са замърсителите - в топлата вода са по-малко и заради това тя замръзва по-бързо.
Обикновено любители на метеорологията демонстрират Ефекта на Мпемба в най-студените точки на планетата. У нас сравнително рядко има условия за реализиране на този парадокс. Тази сутрин обаче Ники Василковски от NOVA направи това в ефир от трънското село Филиповци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!