М оже би много от вас в някакви моменти са изпитвали това, което се нарича синдромът на Ребека. Той представлява състояние, при които човек изпитва ревност към бившите на настоящия си партньор.
Това се дължи на различни причини, от ниско самочувствие до нужда да се сравнявате с другите. Понякога дори самият партньор може да е причината за тази ситуация.
Името на този синдром идва от филма на Алфред Хичкок от 1940г., наречен Ребека. От своя страна филмовата продукция е базирана на романа от Дафни дю Морие.
Този култов игрален филм разказва историята на млада компаньонка, която започва връзка с овдовял милионер и двамата в крайна сметка се женят. За съжаление на новата съпруга, икономката и останалите служители на къщата са враждебни към нея от самото начало.
Младата жена е сравнявана през цялото време с предишната съпруга. Починалата бивша е възхвалявана от всички и малко по малко настоящата започва да усеща, че самочувствието й се срива. Поради тази причина започва да развива ревност, която няма причина да съществува.
Обикновено тези, които страдат от синдрома на Ребека, вярват, че бившият партньор на човека, с когото са в момента, е бил по-интелигентен, привлекателен и още куп други качества. Тоест, му придават преувеличени стойностни характеристики.
Истината е, че тази ситуация силно засяга съжителството като двойка и дори предизвиква конфликти или напълно разрушава връзката.
В случаите, когато бившият партньор е жив, човекът, който страда от синдрома, може да развие маниакално поведение. Това включва следене на социални мрежи и дори реално физическо преследване, накратко пълно обсебване. Ситуацията се влошава допълнително, ако този бивш е част от живота на настоящия ви партньор.
Синдромът може да включва мисли и чувства, генериращи действия и реакции, които понякога изглеждат неразбираеми. Факторите, които увеличават възможността за възникване на тази ситуация, са следните:
• Ниско самочувствие и самооценка на тези, които страдат от синдрома
• Партньорът или средата постоянно напомнят за бившата половинка
• Партньорът прави директни сравнения между двамата души
• Човекът, който страда от синдрома, осъзнава, че прилича на предишния партньор физически или като личност
• Партньорът наскоро е овдовял и все още не е преминал периода на траур, поради което чувствата и спомените са на повърхността
Подобряването на състоянието често изисква някакъв вид намеса. В някои случаи може да е необходимо партньорът на лицето, което страда от този синдром, също да получи психологическа подкрепа. Някои предложения, които могат да помогнат, са следните:
• Подобрете комуникацията във връзката
• Изразете недоволство и си спомнете защо сте заедно
• Избягвайте преувеличените изказвания по отношение на качествата на предишния партньор или разказването с много подробности
• Подобрете самочувствието на лицето, страдащо от този синдром
• Променете нагласите, които го контролират
С подкрепата на психолог е възможно да се отървете от ревността и да започнете да се наслаждавате на връзката като двойка, като мислите за тук и сега.
Още от автора:
Алкохол и секс: Защо смесването им може да бъде рисковано?
Атипични сексуални практики: Кои са най-често срещаните парафилии
Мит или реалност: Сексът с чорапи носи повече оргазми?
Три предимства и два недостатъка на случайния секс
Четири вида прегръдки и тяхното значение
Добър любовник е? Как да разберем още преди да стигнем до спалнята
Най-често срещаните сексуални фантазии
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!