К ихането е едно от най-неприятните преживявания, но за някои от нас може да има просто решение. В случая със Синдрома фотичното кихане просто погледът към ярка светлина може да е достатъчен, за да предизвика задоволително кихане. Причината се дължи на разширяването на зениците, на нервната система и на една забавна малка абревиатура на синдрома ACHOO.
Рефлексът на фотичното кихане (РКИ) е известен и като Синдром на автозомно доминантното завладяващо хелио-офталмично избухване, но като се има предвид, че животът е твърде кратък, за да използваме толкова много дълги думи, предпочитаме Синдром ACHOO.
Той се характеризира с неконтролируемо кихане в отговор на внезапно излагане на ярка светлина, като например излизане от тъмно кино и гледане към слънцето. Това е необичайно, защото кихането обикновено се свързва с патогени или дразнители, като добрата стара чушка, така че защо светлината би накарала някого да кихне?
Синдромът ACHOO не засяга всеки и е генетичен, като се смята, че е свързан с гените rs10427255, близо до ZEB2, и rs11856995, близо до NR2F2. Приблизително един на всеки четирима от нас може да насърчи кихането, като погледне към ярка светлина, когато носът му вече изтръпва, и в този случай това всъщност може да бъде истинско облекчение.
"Това не е болест", казва пред PBS NewsHour неврологът и генетик на човека Луис Птачек от Калифорнийския университет в Сан Франциско. "Някои хора го намират за досадно, но на някои хора до известна степен им харесва. Те казват: "Това ми помага да кихна".
От друга страна, се смята, че чистото фотично кихане е много по-рядко срещано. Това означава, че дори когато няма никакво дразнене в носа, човек неконтролируемо ще кихне, когато е изложен на ярка светлина. В тези случаи това действително може да бъде опасно, тъй като предизвиканото от светлината кихане по време на шофиране може да доведе до злополука. Кихането дори е фигурирало в дела за автоматизъм, в които шофьори са твърдели, че са загубили контрол поради неволното кихане, но успеваемостта му като правна защита варира значително.
Що се отнася до причините за синдрома на ACHOO, възможно е хората с подходящ генотип да имат нередност в тригеминалния нерв, петия и най-голям от черепните нерви. Според Медицинския център на Университета в Небраска тригеминалният нерв осигурява усещането в лицето, но също така улавя всяко дразнене в ноздрите и предизвиква кихане в отговор. Възможно е при малко кръстосване на проводниците кихането ни да е малко объркано.
Предполагаемият механизъм на синдрома ACHOO предполага, че внезапното излагане на ярка светлина кара зениците ни да се свият, изпращайки нервен сигнал, който при някои хора може случайно да възбуди други нервни пътища, включително този, който отделя лигавицата в носа. Това може да бъде възприето като дразнител и да предизвика кихане по типичния начин.
Така че следващия път, когато се затруднявате да предизвикате кихане, опитайте да се вгледате в ярка светлина. Шансът е едно към четири, че това ще ви помогне.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!