Н якога чувствали ли сте се зле, защото вършите нещо, за което смятате, че не сте толкова компетентни?
Ако да, то не сте първите, нито последните, които се чувстват по този начин. Още през 70-те години на ХХ в. Полин Роуз Кланс, професор по психология, разглежда това чувство, зараждащо се често у хората, и му дава име – Синдром на самозванеца.
Смятатат, че хората с широки усмивки са по-некомпетентни
По това време учените смятат, че синдромът е присъщ само на жените, защото те по-често се страхуват, че ще бъдат видени като некомпетентни. Нови проучвания по темата обаче откриват не само че Синдром на самозванеца може да се наблюдава както при жените, така и при мъжете, но и че при мъжете той се проявява по-силно.
На практика всеки, включително Айнщайн и Мерил Стрийп –
всеки успешен човек рано или късно преминава през Синдрома на самозванеца.
В своя книга Ейми Къди, професор по социална психология в Харвард, пише:
„Това чувство е документирано при различни групи от хора, но не се свежда само до учители, счетоводители, лекари, медицински сестри, инженерни студенти, студенти по медицина… афроамериканци, корейци, японци, канадци… деца на успешни родители… хора претърпели скорошен провал, хора със скорошни успехи… и т.н.“
Полът играе роля върху това, как синдромът се отразява на човек,
това открива проучване на екип от американски и германски учени. Екипът установява, че когато напрежението се покачи и неприятното чувство за некомпетентност удари, мъжете са тези, на които това се отразява по-лошо.
Разберете колко самоуверени сте всъщност
До това заключение учените достигат след като тестват нивата на Синдром на самозванеца на стотици американски студенти и ги подлагат на различни фактори. Първо всички студенти правят тест, а след това на половината от тях е съобщено, че са се провалили главоломно, за да се покачат нивата на напрежение.
Мъжете се сриват психически много по-бързо от жените
Лошата обратна връзка се отразява най-зле на студентите от мъжки пол, страдащи от Синдрома на самозванеца – при тях се наблюдава повишено неспокойство и демотивация. Обратно на мъжете, при жените със същия синдром лошата обратна връзка изиграва мотивираща роля и те полагат повече усилия за да подобрят резултатите си.
В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ ПРАВИЛАТА, КОИТО ГЛУПАВИТЕ ХОРА СЛЕДВАТ
Но защо при мъжете синдромът се отразява различно?
Все още учените нямат категоричен отговор по въпроса, но смятат, че може би всичко се свежда до ролята на мъжа и жената в обществото – от мъжете се очаква да постигат повече, отколкото от жените.
Докато мъжете се чувстват притиснати да показват големи резултати, ниските обществени очаквания за нежния пол, му дават време и спокойствие да се развива и да подобрява постиженията си.
ТРИКОВЕ, С КОИТО ДА СЕ ПРЕВЪРНЕМ В МАГНИТ ЗА ХОРАТА
Независимо дали сте мъж или жена обаче, трябва да знаете, че може би неприятното чувство, които ви преследва в живота и на работното място и ви кара да се чувствате неуверени и некомпетентни, може би е Синдром на самозванеца, и има редица начини да го превъзмогнете, вместо да живеете с него.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
Четете още:
9 неща, от които да се откажете, за да сте успешни
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!