Ж ена, известна като "пациентката от Ню Йорк", е получила трансплантация на стволови клетки, за да се излекува от ХИВ, и сега, около 30 месеца по-късно, тя е все още здрава и преборила вируса ХИВ, съобщават изследователи.
"Наричаме това по-скоро възможно излекуване, отколкото окончателно излекуване - по принцип изчакваме по-дълъг период на проследяване", заяви д-р Ивон Брайсън, директор на Консорциума за СПИН между Лос Анджелис и Бразилия към Калифорнийския университет в Лос Анджелис и един от лекарите, наблюдавали случая, по време на пресконференция в сряда.
#HIV cure in a mixed-race woman who received a haplo-cord transplant (cord blood cells combined with haploidentical stem cells from an adult) 👇
— Kristan van der Vos (@CuriousDrKris) March 17, 2023
in @CellCellPress #HSCT #AML #HIVcurehttps://t.co/uHnqNTX9cP
Само няколко души са били излекувани от ХИВ, така че на този етап няма официално разграничение между това да си излекуван и да си в дългосрочна ремисия, каза д-р Дебора Персо, временно изпълняващ длъжността директор на детските инфекциозни болести в Медицинския факултет на университета "Джон Хопкинс", който също е наблюдавал случая.
Въпреки че прогнозата на пациентката от Ню Йорк е много добра, "мисля, че на този етап не сме склонни да кажем дали тя е излекувана", каза Персоуд на пресконференцията.
Брайсън и колегите ѝ публикуват ранни данни за пациентката от Ню Йорк през февруари 2022 г. и публикуват повече подробности за случая в четвъртък в списание Cell. Новият доклад обхваща по-голямата част от случая на пациентката, до момента, в който тя е спряла да приема антиретровирусна терапия (АРТ) - стандартното лечение на ХИВ - за около 18 месеца.
Stem Cell Transplant Success: Another HIV Patient Cured – A stem cell transplant cured a German man with HIV who thus became the third person to gain back his health thanks to this treatment, and scientists are hoping that this achievement will helphttps://t.co/O23Z22zYlY pic.twitter.com/RsRVgVA1RG
— twib.news (@twibnews) March 17, 2023
Пациентката получава трансплантация на стволови клетки през август 2017 г. и спира да приема АРТ малко повече от три години по-късно. Сега тя не приема медикаменти от около 2,5 години и "в момента все още се чувства много добре, радва се на живота си", каза на пресконференцията д-р Джингмей Хсу(отваря се в нов раздел), директор на Лабораторията за клетъчна терапия в NYU Langone Health и един от ръководителите на екипа по трансплантацията.
При предишни случаи на излекуване от ХИВ - включително окончателно излекувани мъже, лекувани в Лондон, Берлин и Дюселдорф, и един случай на дългосрочна ремисия при мъж, лекуван в Лос Анджелис - са били трансплантирани стволови клетки, взети от костен мозък, като двойно лечение на рак и ХИВ.
При всички тези трансплантации са използвани стволови клетки от костен мозък от възрастни донори, които са носители на две копия на рядка генетична мутация: CCR5 делта 32. Тази мутация променя вратата, която ХИВ обикновено използва, за да навлезе в белите кръвни клетки, и по този начин блокира навлизането на вируса. След трансплантацията донорските стволови клетки по същество поемат имунната система на пациента, като заменят старите, уязвими към ХИВ клетки с нови, устойчиви на ХИВ. За да разчистят пътя на новите имунни клетки, лекарите унищожават първоначалната популация от имунни клетки чрез химиотерапия или лъчева терапия.
Подобно на предишни случаи, пациентката от Ню Йорк е имала едновременно рак и ХИВ и е била подложена на химиотерапия преди трансплантацията. Тя обаче е получила стволови клетки, взети от кръв от пъпна връв, които са съдържали гени, устойчиви на ХИВ. Кръвта от пъпна връв е била дарена от родителите на несвързано бебе по време на раждането и по-късно е била изследвана за мутацията CCR5 delta 32.
За да се допълнят тези стволови клетки от пъпна връв, тъй като те са били сравнително малко на брой, пациентката е получила и стволови клетки, дарени от роднина, което е помогнало да се преодолее разликата, когато са започнали да се появяват клетки, резистентни на ХИВ.
Тъй като кръвта от пъпна връв е по-лесно достъпна от костния мозък на възрастните и по-лесно се "съчетават" донори и реципиенти, подобни процедури могат да станат по-често срещани в бъдеще. Въпреки това трансплантацията на стволови клетки не би била подходяща за пациенти, които са ХИВ-позитивни, но нямат второ сериозно заболяване, като например рак, тъй като е свързана с унищожаване на имунната система, казва Брайсън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!