О травянето с олово оказва много по-голямо въздействие върху здравето на хората в световен мащаб, отколкото се смяташе досега, пише Science Alert.
Според експерти опасният метал, може да допринесе за над пет милиона смъртни случая годишно.
Изследване установява, че оловото е толкова опасно за човека, колкото и замърсяването на въздуха. Проучването, което се определя като "сигнал за тревога", също така изчислява, че излагането на токсичния метал води до загуба на средно почти шест точки IQ.
Доказано е, че замърсяването с олово причинява редица сериозни здравословни проблеми. Според експерти негативният ефект се проявява при хора със сърдечни заболявания. Замърсяването възпрепятства развитието на мозъка на малките деца, в резултат на което оловният бензин е забранен в целия свят.
Хората са изложени на въздействието на силния невротоксин, посредством храната, почвата, готварските съдове, торовете, козметиката, оловните акумулатори за автомобили и други източници.
Икономистът Бьорн Ларсен обяснява, че през 2019 г. 5,5 милиона възрастни са починали от сърдечни заболявания поради излагане на олово, той уточнява, че 90% от починалите са жители на страни с ниски и средни доходи.
"Това представлява около 30% от всички смъртни случаи от сърдечносъдови заболявания - това е водеща причина за смърт в световен мащаб", категоричен е Ларсен.
Излагането на олово е основна причина за сърдечните заболявания в световен мащаб, тютюнопушенето и холестерола, се нареждат след него, казва Ларсен.
Разходи за 6 трилиона долара
Ларсен също така изчислява, че през 2019 г. децата на възраст под пет години са загубили общо 765 милиона точки IQ поради отравяне с олово, като 95% от тези загуби са в развиващите се страни.
Изследователи коментират, че всяка година процентите се покачват.
За целите на анализа изследователите са използвали оценки на нивата на олово в кръвта на хора от 183 държави.
Предишни изследвания са измервали само ефекта на оловото върху сърдечните заболявания, когато става въпрос за повишаване на кръвното налягане. Но в новото проучване са разгледани множество други начини, по които оловото влияе на сърцето, като например стесняването на артериите, което може да доведе до инсулт, казва Ларсен.
Рой Харисън, експерт по замърсяването на въздуха посочва пред АФП, че изследването на оловото е "интересно, но е свързано с много неясноти".
"Частица от пъзела"
Според Ричард Фулър, председател на неправителствената организация "Чиста Земя", данните от изследването са "сигнал за събуждане".
Ларсен обяснява, че "все още сме малко на тъмно", когато става въпрос за разбирането на това, колко различни източници на олово допринасят за замърсяването на кръвта.
Фулър заяви, че част от това "липсващо парче от пъзела" е разкрито в публикувания във вторник доклад на Pure Earth, в който са анализирани 5000 проби от потребителски стоки и храни в 25 развиващи се страни.
В доклад на Pure Earth, в който са анализирани 5000 проби от потребителски стоки и храни в 25 развиващи се страни, са установени високи нива на замърсяване с олово в метални тенджери и тигани, керамични съдове за готвене, бои, козметика и играчки.
"Ето защо в по-бедните страни има толкова много отравяния с олово. Това са предмети в кухнята, които ги тровят", констатира Фулър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!