П одсилвайки гласовете на жените в световен мащаб, първата дама Джил Байдън приветства носителките на наградите „Жени на куража“ за 2024 г. Сред тях угандийската журналистка и адвокат Агата Атухере използва своя глас в името на социалната справедливост и отчетност и работата й помогна за промяната. Но на определена цена. Репортажите за влиятелните хора крият и опасности, казва тя пред Voice of America.
„Преди бях безгрижен човек. Знаете ли, никога не съм си мислила, че ще трябва да поглеждам през рамо, да внимавам какво ям. Защото през последните три или повече години това е животът, който живея. Сякаш всеки ден си създаваш нов враг.“
Въпреки опасностите, Атухере казва, че ще продължи да говори, предаде VOA.
„Защото, ако се страхувате, ще живеете в този страх завинаги и в тези условия. Кое е най-лошото, което може да се случи, ако проговорите? Има вероятност да умрете, но бихте ли вдъхновили някой друг да говори?“
Журналистите, особено репортерите жени, стават все по-често обект на нападение, казаха медийни анализатори.
„Забелязваме, че това се случва повече сред жените, отколкото при мъжете. Освен това, в последно време е особено насочването към жените.“
Кампаниите за заблуда и дезинформация в страни като Афганистан гласовете на жените замлъкват. Талибаните се завърнаха и до голяма степен премахнаха жените от медиите, ограничиха пътуванията им и наложиха строги правила за облекло, които затрудняват работата им, според VOA.
„Виждаме основната неспособност да бъдат част от новинарската индустрия. Следователно техния глас заглъхва и ни липсва, въпреки че със сигурност има невероятно смели жени, които са и доста дръзки. Важно е да има доклади от тези страни, за да можем да научим техните истории.“
Тези, които могат да докладват, казват, че работата им може да има силно въздействие.
„Знаеш ли, чувствах, че има потенциал да повлияя на света по наистина значим начин. И да го направя чрез комбинация от това, което вълнува сърцето, заради емоцията, която се предава чрез фотографията. Както и интелектуално, заради значението на снимката.“
Дуфка е отразявала конфликти и граждански войни. Тя беше една от малкото жени в тази област по време на кариерата си.
“Също, исках да добавя към историческия запис на засегнатите от конфликти зони. Някои от тях, които бяха и продължават да бъдат недостатъчно отразявани и представени в медиите. А също и да допринеса за ролята на жените във фотожурналистиката.“
С проучвания, показващи жени журналистки, които са обект на заплахи и тормоз, защитниците искат да се справят с този проблем, предаде VOA.
Техният фокус - повече жени в редакциите и по-добра подкрепа и защита за тях.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!