В сърцето на Уисконсин някога имало малко градче, наречено Довеланд. Но тогава се случило нещо странно. Довеланд изчезва през 90-те години на миналия век. Точно така, цял град със сгради и жители изчезнал във въздуха и не оставил нищо след себе си.
Това със сигурност е безсмислено, нали? Но ето истинската история на Довеланд, изчезналия град.
Довеланд, Уисконсин
В повечето градове се съхраняват данни за длъжностни лица, документи за собственост и дори за лицата, които се раждат и умират в града. Освен това всички щати в САЩ имат официални щатски архиви, които са пълни с документи, описващи историята на всеки град в щата, данни от преброявания и т.н. Записват се дори странни неща, като например първият знак „Стоп“ в града, който прабабата на някого е откраднала на шега, и други подобни неща.
Като се има предвид това, намирането на документи, свързани с Довеланд, Уисконсин, би трябвало да е лесно. Получаването на информация от архива е лесно и има много неща, до които можете да получите достъп, без да се налага да подавате искане по Закона за свобода на информацията (FOIA).
The Legend of the Missing Town: Doveland, Wisconsin https://t.co/J6UJ1vY18f
— Fascinating (@fasc1nate) October 27, 2024
Това, което прави Довеланд толкова очарователен, е, че няма данни за град с такова име, градът не е преименуван или променян, няма карта на щата, която да включва координатите на град, наречен Довеланд, Уисконсин. Въпреки това хората твърдят, че помнят града, че са имали приятели или роднини, които са живели там, че са го посещавали, а няколко души имат сувенири, които доказват, че са били в Довеланд.
Как е възможно цял един град и неговите жители внезапно да изчезнат?
Теории
И така, имаме град, който хората помнят, но който очевидно никога не е съществувал. Предложени са няколко теории, които биха могли да обяснят изчезването на цял град. Първата теория е, че Довеланд е бил разрушен от земетресение, което може да е предизвикало огромна дупка, която е погълнала града.
Някой би забелязал това, нали? Втората теория е, че Довеланд е бил разрушен от язовир. В щата Уисконсин са построени над 900 язовира, като през годините много от тях са били премахнати или изоставени.
В миналото Уисконсин е имал случаи на скъсване на язовири, което е довело до мащабни наводнения и разрушаване или почти разрушаване на градове. Наводнението ли е отнесло Довеланд?
Трета теория за причините, поради които Довеланд привидно е изчезнал, е, че Довеланд може да е бил унищожен от „военен научен експеримент, който се е объркал ужасно“. Това със сигурност звучи зловещо, но най-вероятно е спекулация на онези, които смятат, че „правилото за хладнокръвието“ важи за реалния свят.
Четвъртата теория е подобна на третата; може би Довеланд е бил военен град, който е престанал да съществува след края на операцията или войната. Такива временни градове са известни, но в спомените на онези, които са си спомняли за Довеланд, няма потвърждаващи доказателства, които да предполагат това.
Петата теория е, че всички жители на Довеланд са се изселили, защото икономиката се е провалила. Това би било по-логично и наистина такива градове-призраци съществуват из целите Съединени щати. Но това би означавало, че останките от Довеланд все още съществуват, а това изглежда не е така.
Made a hike to the Bay Area's sole ghost town Drawbridge on the outskirts of Fremont. An old railway town, segregated by Catholic & Protestant, and gambling hub, it was fully abandoned by 1979 as its sinking into the bay. Reached it via a long trail then crossing an Amtrak bridge pic.twitter.com/5G3LVIuaAv
— Darrell Owens (@IDoTheThinking) November 26, 2022
Шестата теория обаче решава този проблем: може би Довеланд все още съществува, но е невидим. Изненадващо е, че намесата на извънземни, очевидната следваща стъпка, не е свързана със загадката на Довеланд. Но може ли извънземни същества с напреднала технология да отвлекат цял град, без да оставят следи от живот или обитаване?
Разбиване на теориите
Макар че шестте (а може би и седемте, ако вярвате в извънземни) теории за това какво може да се е случило с Довеланд, Уисконсин, звучат рационално, те могат да бъдат развенчани. Идеята, че земетресението е било толкова силно, че е изравнило града със земята, е нереалистична.
През щата Уисконсин не минават разломни линии, така че не е възможно земетресение с епицентър в Уисконсин, което да е достатъчно силно, за да разруши град. Това не означава, че жителите на Уисконсин никога не са усещали земетресение в своя щат.
Последното земетресение, което е усетено в Уисконсин, е през март 2012 г. Земетресението с магнитуд 1,5 е станало в Клинтънвил, окръг Уаупака, и според съобщенията трусът е разтресъл прозорците в целия окръг. Повечето земетресения, които са усетени в Уисконсин, са с епицентър в места като югозападен Илинойс, Охайо, Мисури и Канада.
Нито един град в Уисконсин не е претърпял повече от леки щети вследствие на земетресение. Тъй като в историята на щата Уисконсин не е имало значителни земетресения, предположението, че едно от тях е причинило огромна дупка, не е подкрепено.
Освен това, ако дупка погълне цял град, държавата просто запълва дупката и се държи така, сякаш градът никога не е съществувал? Може би в някой филм това може да се случи, но не и в реалния живот.
Въпреки че язовирите са довели до разрушаването на няколко града в Уисконсин, има данни, че градовете са съществували преди наводнението. Дори след наводнение или скъсване на язовирната стена остават постройки, боклуци, дървета и основи на сгради.
Няма как наводнението да е унищожило Довеланд и да е отнесла всички отломки със себе си, докато е течало. Изчезването на Довеланд в резултат на военен експеримент, който се е объркал ужасно, е креативна идея, която обаче би оставила доказателства след себе си.
По същия начин теорията, че Довеланд е бил военен град, който е престанал да съществува след края на конфликта или операцията, е нереалистична. В САЩ има множество изоставени военни комплекси и бази.
Това са станцията на ВВС на САЩ „Норт Конкорд“ във Върмонт, „Форт Пайк“ в Луизиана, „Форт Тилдън“ в Ню Йорк и ракетният комплекс „Титан I“ в селските райони на Вашингтон. Всички тези места са изоставени. Всичко, което е останало, са покрити с графити порутени сгради, бетонни бомбоубежища и ръждясващо оборудване.
Ghost town frozen in time for decades with dusty funeral parlour and open caskethttps://t.co/8Vfeypc2ma pic.twitter.com/N1FwDG2GJc
— Daily Star (@dailystar) October 28, 2024
Ако Довеланд беше бивш военен град, който се е разпаднал след напускането на армията, щеше да има знаци, че някога в района е имало военни, най-вече изоставени постройки, където местните деца отиват, за да пият непълнолетни или да употребяват наркотици за развлечение. Но такива няма.
Възможна е и последната теория, че жителите на Довеланд, Уисконсин, са се изселили поради фалиралата икономика. Градовете на бума се появяват в САЩ, когато са открити петрол, злато, въглища и сребро и миньорите идват да работят.
Тези малки градове са процъфтявали, когато ресурсите, които са стимулирали икономиката, са били в изобилие. Когато обаче ресурсите се изчерпвали, миньорите се премествали в следващия град на бума, оставяйки след себе си емблематичните западни градове-призраци.
Подобно на всички останали теории, ако Довеланд е бил изоставен, когато икономиката е започнала да се срива, все още е щяло да има оставени неща като сгради. Идеята, че Довеланд е станал невидим, е фантастична и звучи като сюжет от епизод на „Зоната на здрача“.
И така, какво е представлявал Довеланд, Уисконсин?
Не знаем кой е създал легендата за Довеланд, Уисконсин, но знаем, че до 2015 г. не е имало никакви сведения за Довеланд или за внезапно изчезнал град в Уисконсин. В интернет е пълно с легенди и зловещи истории, придружени от подправени снимки и записи, които твърдят, че доказват достоверността на историите.
Хората имат сувенири от Довеланд не защото са били там, а защото можете да си купите чаши, шапки, тениски и ключодържатели от „Довеланд“ онлайн чрез сайтове като Redbubble. А какво да кажем за хората, които се кълнат, че са били там, че са имали роднини, които са живели там, и че са знаели за съществуването му, преди да изчезне през 90-те години?
Тези хора имат фалшиви спомени. По-конкретно, те изпитват ефекта на Мандела. Ефектът на Мандела е съществуването на специфични фалшиви спомени, които могат да се споделят от големи групи хора.
Фалшивите спомени могат лесно да бъдат създадени, но социалното и когнитивното подсилване (снимки, статии и др.) им позволява да проникнат и да станат толкова реални в съзнанието на човека, че хората се кълнат в нещо, което се е случило, съществувало или се е случило с тях. Довеланд, Уисконсин, никога не е бил реален град; това е измислица, която заживява свой собствен живот.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!