П ървото в света постижение (в тази посока) беше обявено от компанията Colossal Biosciences, която си постави за цел да създаде вълнест мамут до 2028 г. Използвайки многостранен подход, от екипа казват, че са открили как да „препрограмират“ слон така, че да създаде клетки, подобни на стволови, които могат да се диференцират в трите зародишни слоя, необходими за пораждането на всеки тип клетка в тялото.
Техният път към създаването на устойчив на студ бозайник, който би могъл да изпълни екологичната роля на отдавна изчезналия мамут, се съсредоточава около идентифицирането на гените, свързани с неговите основни фенотипове, така че да можем да ги проектираме в съществуващи животни. За вълнестия мамут това означава да бъде студоустойчив, с извити бивни и куполообразен череп.
Woolly Mammoth De-extinction Project & Process
— Solomon (SOLO) Thirumurugan (@tsolomon91) August 2, 2023
More at Colossal --> https://t.co/P2CzjkkdQH#WoollyMammoth #Mammoth pic.twitter.com/9YD3xgPujH
Ако успеят да премахнат гените, необходими за пораждането на тези черти, тогава отново можем да имаме мамути, които да бродят в Арктика. Намирането на тези гени означава първо да се разгледа най-близкият жив роднина на изчезналото животно – а в случая с мамута това е азиатският слон, който е 99,6 процента същият, генетично казано.
„Една от ранните ни цели беше да можем да генерираме тези, подобни на ембрионални стволови клетки, наречени индуцирани плурипотентни стволови клетки, защото всъщност можете да ги извлечете синтетично, като използвате набор от фактори и използвате всички първични линии от всеки вид“, каза Ериона Хисоли, ръководител на отдела по биологични науки в Colossal Biosciences. „Откакто е разработена технологията, бяха обявени множество видове, но слоновете все още остават неуловими.“
„Нашата цел от самото начало беше да можем да извлечем тези индуцирани плурипотентни стволови клетки за слонове поради множество причини. Tова е важно, защото всъщност можем да разгледаме фенотипите на адаптация към Арктика в клетъчните и органоидните модели, които може да се развият от клетките. Но по-важното е, че те отварят врати за много бъдещи асистирани репродуктивни технологии.“
Ако се чудите защо това е нещо, което може да искаме или имаме нужда, оказва се, че те могат да имат основно въздействие върху околната среда. Защо? Защото слоновете имат какво да кажат за дърветата.
De-extinction startup Colossal Biosciences claims it has found a way to reprogram elephant cells, a technical breakthrough that could lead to the return of the long-lost mammals. https://t.co/vpyapsFwoQ
— WIRED Science (@WIREDScience) March 6, 2024
„Надяваме се, че можем да повлияем на една екосистема по положителен начин, която може би преди 10 000 години е била деградирана от хората, които са допринесли за смъртта на почти всички големи тревопасни животни в Арктика, причинявайки необходимостта от преход от трева към дървета“, каза генетикът и съосновател на Colossal Bioscience Джордж Чърч. „Дърветата са по-малко фотосинтетично продуктивни, те улавят повече топлина, защото са нещо като черни гръмоотводи, а също така улавят сняг през зимата, така че да изолират земята от бързо замръзване.“
Тези три неща, по-ниската производителност, по-ниската способност за отделяне на въглерод и по-високите температури означават, че много въглерод може да се освободи като метан, което е 80 пъти по-лошо от въглеродния диоксид. Ако успеем да въведем отново мегафауната и мега тревопасните животни, които биха я задържали в тревата, тя може да се върне обратно към по-здравата и плодотворна екосистема.
„Повторното въвеждане на вълнестия мамут или животно, което има основните фенотипове на вълнестия мамут, може да постигне това, защото слоновете обичат да събарят дървета. Ние виждаме тяхната стойност като воини на екосистемите на планетата, където се изчислява, че тяхното улавяне на въглероден диоксид гарантира заплата от около $70 000 на година.“
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!