Н яма да разберете, ако я опитате, в САЩ произвеждат бира с особена съставка: тя е направена от пречистена вода от душовете, мивките и пералните машини в жилищна сграда.
Бирата е безопасна за пиене благодарение на серия от обработки, включващи микрофилтрация и ултравиолетова светлина. Интересната напитка има за цел да привлече вниманието на хората към проблема с недостига на вода и повторното ѝ използване.
"Сградите в световен мащаб използват 14% от цялата питейна вода", казва Аарон Тартаковски, главен изпълнителен директор и съосновател на компания за пречистване на вода, която е направила бирата в сътрудничество с местна пивоварна в Сан Франциско. "Почти няма сгради, в която да се преизползва водата - това се опитваме да променим", обяснява Тартаковски.
Бирата е в стил кьолш (свежа, лека напитка, произхождаща от Германия). Тя е направена с рециклирана сива вода от 40-етажна, луксозна жилищна сграда в Сан Франциско.
Бирата не е предназначена за продажба, тъй като разпоредбите забраняват използването на рециклирани отпадъчни води в търговски напитки, обясняват създателите ѝ
Аарон Тартаковски разказва, че компанията в която работи, оборудва сградите със система за рециклиране на вода, като по този начин премахва необходимостта от изхвърляне на отпадъчни води в канализацията, за да се транспортират до отдалечено пречиствателно съоръжение. Според компанията системата рециклира до 95% от отпадъчните води - или така наречената черна вода, която идва от тоалетните, или сивата вода, която идва от мивките, пералните машини, ваните и душовете.
''Рециклирането се осъществява, чрез биологично третиране за отстраняване на органичните вещества, след това микрофилтриране чрез мембрани с дебелина 0,04 микрона (около дебелината на човешки косъм) и накрая дезинфекция с ултравиолетова светлина и хлор, което прави водата безопасна за повторно използване за непитейни нужди'', разяснява Тартаковски и допълва, че иновативната система инсталирана в сградата е проектирана да рециклира 7500 галона вода на ден или до 2,75 милиона галона годишно.
A beer made from reused shower water – would you drink it? Read more: https://t.co/BexkDsAPo5
— The Weather Channel (@weatherchannel) May 4, 2023
"Това, което направихме, е да използваме много от съществуващите принципи в света на отпадъчните води и да ги проектираме за единични сгради", казва Тартаковски. "Ние правим за водата това, което слънчевата енергия направи за енергията, т.е. отдалечаваме се от единствената зависимост от голяма, централизирана инфраструктура.", допълва той.
Рециклиращата компания твърди, че системата има и други предимства: възстановената топлина от отпадните води може да се използва за предварително загряване на битова гореща вода, което намалява разходите за отопление, а органичните вещества в отпадните води могат да се използват за производство на естествени почвени продукти, които могат да се използват за озеленяване на градини или паркове.
Инсталацията заема средно площта на няколко паркоместа, но е скъпа - от няколкостотин хиляди долара до милиони, в зависимост от размера на сградата. Тартаковски обаче казва, че тя се изплаща само за няколко години, като намалява сметките за комунални услуги.
В Сан Франциско от 2015 г. насам всички нови сгради с площ над 100 000 кв. м трябва да имат система за рециклиране на водата на място.
Проектът за интересната напитка стартира в края на 2022 г. Новият метод за производство на Бира е обявен на конференция за устойчиви строителни технологии.
"В крайна сметка произведохме малко над 7000 кутии, но не като търговски продукт, а с образователна цел", казва Тартаковски и обясни, че са използвали 2000 галона рециклирана вода.
"Целта беше да се разкаже историята на повторното използване на водата по нов начин, честно казано, не очаквахме огромната реакция, на която се радваме днес", заяви още той.
Тартаковски коментира, че въпросната система не е предназначена за производство на вода за пиене. По думите му става ясно, че в момента нормативната уредба позволява повторното използване на отпадъчни води за питейни нужди в много американски щати, включително Калифорния и Тексас. Аризона, Колорадо, Флорида, Ню Мексико и Вашингтон, са в процес на актуализиране на своите разпоредби за повторно използване на водата.
"Рециклираната вода вече се използва като източник на питейна вода на места като Южна Калифорния, Сингапур и Австралия", казва Дейвид Седлак, директор на Центъра за вода в Бъркли към Калифорнийския университет в Бъркли.
"Системите за рециклиране на вода в предлагат възможност на градовете да намалят зависимостта си от вода от реки, езера и резервоари - източници, които са уязвими от изменението на климата. Освен това те предлагат възможности за пестене на енергия и намаляване на количеството замърсители, които градовете изпускат в околната среда", посочва той.
"Тя е достатъчно чиста, за да се използва за производство на вкусна бира, и със сигурност е достатъчно чиста, за да се използва за битови нужди", казва Седлак по повод разработената от компанията система за рециклиране на вода с цел производство на бира.
През 2017 г. двама калифорнийски пивовари произвеждат ограничени серии бира, произведена от рециклирана вода, за да я сервират на местни събития. Даниел МакКъри, асистент по гражданско и екологично инженерство в Университета на Южна Калифорния, опитва една от тях. "Изпих я безрезервно, но тя беше приготвена с вода от общински проект за повторно използване на питейна вода в Сан Диего", казва МакКъри.
За да може да се продава бира или други напитки, произведени от рециклирана вода, ще е необходима още една регулаторна стъпка, но според Тартаковски това не е изключено. "Когато започнах да се занимавам с водоснабдяване, чувах твърдения, че широката общественост просто не е готова да рециклира вода", казва той.
"В бранша го наричаме фактор "фук". Съществува мислене, че рециклираната вода не е толкова чиста, колкото другите източници на вода. Това, което често напомням на хората, е, че цялата вода на тази планета се рециклира. Водата, която пием днес, е същата, която е била консумирана от динозаврите преди милиони години", констатира той.
Тартаковски добавя, че въпреки че не е била във фокуса на дейността му, компанията за рециклиране на вода, води разговори с някои от най-големите пивоварни в света. "Има много хора, които искат повече от нея, просто защото освен интересна екологична история, бирата всъщност е много вкусна", казва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!