Н а днешния ден, 18 октомври 1867 г., САЩ сключват сделката на вековете - придобиват огромната територия Аляска от Русия за 7,2 милиона долара.
Прехвърлянето на 665 000 квадратни мили земя между бъдещите съперници за световна хегемония оказва огромно влияние върху геополитическия баланс на силите, който се усеща и до днес.
„Закупуването на Аляска през 1867 г. бележи края на руските усилия за разширяване на търговията и заселването на тихоокеанското крайбрежие на Северна Америка и се превръща във важна стъпка във възхода на Съединените щати като велика сила в Азиатско-тихоокеанския регион“, пише Службата на историка към Държавния департамент на САЩ.
След месеци на международни преговори и политически спорове във Вашингтон сделката е тържествено скрепена със спускането на руското знаме на хълма Касъл в Ситка и издигането на американското знаме.
Всяка година 18 октомври се чества в последната граница като Ден на Аляска - официален държавен празник.
On this day in history, October 18, 1867, United States purchases Alaska from Russia for cool $7.2 million https://t.co/xx1Qd0A3rp
— lori (@60_Lori) October 18, 2024
Продажната цена на земя възлиза на скромните 1,7 цента на акър за територия, която е повече от два пъти по-голяма от Тексас и повече от три пъти по-голяма от Калифорния.
Държавният секретар Уилям Сюард и руският министър Едуард дьо Стокъл договарят споразумението.
Договорът създава географски куриоз. Днес Съединените щати и Русия са съседи. Двете държави са разделени само от 2,4 мили океан в Беринговия проток между островите Голям Диомед (част от Русия) и Малък Диомед (част от Аляска).
Твърди се, че руските националисти и днес се оплакват от загубата на такова огромно съкровище от природни ресурси.
„Ако Русия притежаваше Аляска днес, геополитическата ситуация в света щеше да е различна“, казва Сергей Аксьонов, премиерът на Крим, в интервю за местна телевизия през 2017 г. по повод 150-годишнината от сделката.
„Всяка година на 18 октомври в последната граница се чества Денят на Аляска - официален държавен празник.“
Според многобройни съобщения в медиите руският официален представител и съюзник на Владимир Путин Вячеслав Володин заяви миналото лято, че страната му може да се опита да си върне Аляска в отговор на санкциите на САЩ и НАТО заради войната в Украйна.
По онова време Аляска се възприема и от двете страни като пустош.
Съобщава се, че цар Александър II е бил готов да подари земята. Американските политически и медийни специалисти упрекват Сюард и тогавашната администрация на президента Андрю Джонсън, че са похарчили милиони долари на данъкоплатците за това, което според тях е било празна, замръзнала пустош.
„Критиците атакуват Сюард заради тайната около сделката, която става известна като „глупостта на Сюард“, според Библиотеката на Конгреса.
„Пресата се подиграваше на желанието му да похарчи толкова много за „ледената кутия на Сюард“ и „градината с полярни мечки“ на Андрю Джонсън“.
Цената на земята възлиза на скромните 1,7 цента на акър.
Вестник „Ню Йорк Трибюн“ и неговият влиятелен издател Хорас Грийли са сред най-отявлените противници на сделката.
„Територията, която Русия притежаваше в Америка, беше не само безценна... но и представляваше разход и неприятност, от които царят с удоволствие би се отървал“, съобщава „Трибюн“ в началото на 1867 г., когато започва да се появява информация за предстоящата сделка, като се позовава на източник от руското царско семейство в Санкт Петербург.
Русия би била готова да отстъпи територията на САЩ като подарък, ако това е желателно за републиката. Това е сигурно. Също толкова сигурно е, че министър Сюард е знаел за този факт.
Общественото мнение започва да се променя едва през 1880 г. и следващите години, когато в Аляска са открити огромни залежи от злато.
Американците започват да наводняват територията по време на Златната треска в Аляска и я поставят на пътя към създаването на щат.
Аляска се присъединява към съюза като 50-ия щат на 3 януари 1959 г., а 18 октомври остава знаменита дата в историята на щата.
„Денят на Аляска се чества с характерния празник на Ситка, известен в целия щат, с парад и списък от събития, по-дълги от тези на Четвърти юли“, съобщава щатският туристически сайт Alaska.org.
„Фестивалната седмица завършва на 18 октомври, когато се провежда възстановка на смяната на знамето на Касъл Хил, където някога е живял териториалният губернатор и главен мениджър на Руско-американската компания“, заключи сайтът.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!