А лфред Дрaйфус e офицер от френската армия, чийто процес за държавна измяна предизвиква 12-годишен спор, известен като аферата Драйфус, която белязва дълбоко политическата и социалната история на Третата френска република.
Драйфус е син на богат еврейски производител на текстил. През 1882 г. той решава да се посвети на военната кариера. Назначен е във военното министерсто. През 1894 г. обаче е обвинен за издаване на военни тайни на Германия.
Затова на 15 октомври е арестуван, а на 22 декември и осъден на доживотен затвор. На 13 април 1895 г. е депортиран на Дяволския остров във френска Гвиана.
По време на делото Алфред Драйфус заявява, че е невинен. Семейството му го подкрепя и се опитва да възобнови процеса след произнасянето на присъдата. Общественото мнение е убедено във вината му. За тези настроения помага много и френската преса, която води антисемитска кампания и приветства присъдата му. По-специално вестник „ La Libre Parole“ използва Драйфус като символ на предполагаемата нелоялност на френските евреи.
Все пак се появяват съмнения относно вината на офицера. Полковник Жорж Пикар намира доказателства, че майор Фердинанд Естерхази е шпионинът. Неговият почерк е разпознат в писмото, инкриминиращо Драйфус. Пикар е отстранен от поста си, а Драйфус започва да печели привърженици.
Аферата е усложнена от дейностите на Естерхази, който измисля доказателства и разпространява слухове. Той е изправен пред съда, но е оправдан, а полковник Пикар е арестуван.
Това ускорява събитието, което довежда до движението за преразглеждане на процеса на Драйфус. На 13 януари 1898 г. романистът Емил Зола пише отворено писмо до президента, публикувано на първа страница на вестника на Клемансо под заглавието „Аз обвинявам!“. До края на деня са продадени 200 000 броя на вестника.
Plus ça change plus c'est la même chose: 117 yrs ago today Emil Zola wrote "J'accuse" re L'Affaire Dreyfus in France. pic.twitter.com/cvoLeOZYIq
— Andrew Getraer (@AndrewGetraer) January 13, 2015
Зола обвинява армията, че прикрива грешката си относно виновността на Алфред Драйфус.
Писмото разделя общественото мнение във Франция. Въпросът вече не е само дали Драйфус е невинен, или виновен. Тези, които са против него, смятат, че това е опит на враговете на нацията да дискредитират армията. Другият лагер, който защитава Драйфус, разглежда въпроса като принцип на свободата на личността, подчинена на националната сигурност.
За своите действия Зола е изправен пред съда и е признат за виновен за клевета. Осъден е на една година лишаване от свобода. В същото време много интелектуалци подписват петиция за преразглеждане на процеса на Драйфус.
Това се случва през 1899 г. след като майор Хенри признава, че е фалшифицирал доказателства и се самоубива. Естерхази панически бяга в Белгия и след това в Лондон. Драйфус е върнат в страната за повторно разглеждане на делото. Отново е признат за виновен, но с намалена присъда. За да разреши проблема, президентът решава да го помилва.
Едва през 1995 г., повече от сто години, откакто е бил обвинен за първи път и десетилетия след като се е борил за Франция през Първата световна война, френската армия публично заявява, че Драйфус е невинен.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!