Р евю на бански костюми на "Спортс илюстрейтед" (Sports Illustrated) предизвика спорове в Австралия.
Дебатите са на тема дали закръглените модели, които дефилират по бански, насърчават затлъстяването.
Във видеото горе вижте първия "плъс сайз" модел, който проби в модния бизнес.
Статия в австралийския "Дейли телеграф" критикува включването на "плъс сайз" (plus size) модели в подобни събития, защото
те отправяли "опасно послание" относно здравето.
Според други пък модният бизнес трябва да осигури поле за изява на жени с всякакви форми на тялото.
Спорът беше повдигнат от журналистката Сорая Фуда, която написа, че ако модната индустрия спре да показва ужасно слаби модели, то не трябва да лансира и такива с "опасни за здравето" размери и форми.
Припомняме, че през май тази година Франция забрани наемането на твърде слабите модели. Кандидатките за модния подиум трябва да са с тегло най-малко 55 кг и височина 1,75 м.
Редакторът на "Спортс илюстрейтед" заяви пред местна телевизия, че с избора си на модели са отправили положително съобщение, а именно, че
красотата не е един размер за всички.
Пищният модел Ашли Греъм с нови провокативни снимки
Новата Барби - с тъмна коса и няколко килограма отгоре
Ето как изглежда идеалното женско тяло според учените
Според някои здравни експерти обаче моделите с наднормено тегло на подиума насърчават към нездравословен начин на живот и затлъстяване.
"Ако излезе манекенка с цигара в уста, ще кажем, че това е лош пример, защото тютюнопушенето е вредно, същото се отнася и за моделите с наднормено тегло", смята Брад Франкъм - президент на Австралийската медицинска асоциация в Ню Саут Уелс.
"Доста обидно е да твърдим, че тези жени нямат право да са модели",
смята пък проф. Джон Диксън ръководител на клинични изследвания за затлъстяване в института "Бейкър".
По думите му затлъстяването в наше време е нещо нормално и често срещано. 28% от австрийците са с наднормено тегло, затова тази група от общността също има право да бъде представлявана. В модата тази задача се пада на "плъс сайз" моделите.
Според него всеки, включително хората с наднормено тегло, могат да изглеждат страхотно на модния подиум.
"Трябва да уважаваме тези хора заради способността им да се чувстват добре, да изглеждат добре и да се обличат добре", твърди професорът.
Yaaas @sportsillustrated for showing the diversity that is needed on the catwalk pic.twitter.com/r9L9RefIzh
— Cata Balzano (@catabalzano) July 23, 2017
Моделът Стефания Ферарио, която е лице на седмицата на модата в Мелбърн, смята, че индустрията не трябва да се съсредоточава върху крайностите.
"Аз съм за разнообразието на модели с различни размери и форми, но мисля, че е безотговорно да няма повече модели с препоръчителните килограми на подиума", казва тя пред Би Би Си.
24-годишната Ферарио, която в миналото се борила хранителни проблеми, се разграничава от етикета "плъс сайс" модел.
"Всичко над австралийски размер осем е означено с "плюс размер", а средната жена е 12 или 14 и това е много подвеждащо за младите момичета", смята тя.
Ферарио споделя, че е спряла да работи като модел за известно време, след като попаднала в категорията "наднормено тегло".
"Чувствах се наистина неудобно и нездравословно и всъщност не бях модел за този период от време, защото исках да съм пример за здрав дух и тяло".
По думите на д-р Франкъм не трябва да пренебрегваме хората с различни форми и килограми от нашите, но в същото време трябва да се стремим да спортуваме и храним правилно. А модели с наднормено тегло, които дефилират по бански костюми или бельо, не са пример за това.
Още новини може да откриете на нашата Facebook страница ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!