А ко сте се поизморили от това да чувате и четете за марката „Marvel“ в разговори за киното и попкултурата, то съжалявам, тази статия няма да ви зарадва с новина, че студиото се закрива или че споделената му филмова вселена приключва.
Тази статия няма и просто да ви предостави списък със световете във въпросната вселена, нито пък ще насочи вниманието ви към многото суперзвезди в актьорския състав, към някои от които вероятно изпитвате симпатии, макар и да не сте ги гледали в техните геройски роли.
Киносъбитието на годината: „Отмъстителите: Война без край“
Отмъстителите на Marvel: Звезди без край
Тази статия ще се опита да подреди най-добрите десет измежду 19-те излезли дотук филма на Marvel Studios във възходяща градация според художествени достойнства като визия, сюжет и актьорска игра.
ВИЖТЕ 10 ОТ НАЙ-ДОБРИТЕ ФИЛМИ НА MARVEL В ГАЛЕРИЯТА НИ
„Отмъстителите: Война Без Край“ вече счупи редица финансови рекорди с главозамайващите си постъпления дотук и след предстоящия уикенд по всяка вероятност ще се разпише и като филмът, достигнал най-бързо приходи от над 1 милиард долара. Несъмнено редица от вас, читателите, вече са дали своя принос към тези огромни суми, като са гледали филма на кино, но някои може тепърва да започват да се запознават със споделената филмова вселена на Marvel преди да стигнат до „Война Без Край“.
В галерията ще откриете заглавията, които да очаквате с най-голямо нетърпение
в пътуванията си между световете на Marvel, макар и да няма съмнение, че нито един от тези отделни филми не може да достави на зрителя удоволствието, което носи свързването на нишките между лентите и осъзнаването на голямата история. Но ако цялото не бе изградено от качествени съставни части, то щеше да се разпадне под собствената си тежест и за споделената филмова вселена на Marvel отдавна щеше да се говори като за провален експеримент.
Затова и като номер едно в тази класация съм поставил филмът, който почива с най-голяма сигурност на своите силни страни, дори и да се разглежда изолирано от грандиозния всеобхватен проект на Marvel. Сред предимствата на лентата са нейната политическа и социална актуалност, плашещо реалистичния сюжет, икономичната, но все пак зрелищна хореография, и главен герой, който заслужава уважение не заради бляскавата си готина броня или заради готина музика от саундтрака на филма – а заради нещо толкова старомодно като принципи и морал.
Иначе казано, този филм може лесно да бъде харесан от неангажирани зрители, незапознати с останалите филми на Marvel – родителите ви, например. Да, говоря от опит.
Когато Робърт Дауни Джуниър беше запитан в скорошно интервю във връзка с „Отмъстителите: Война Без Край“ коя от фазите на развитие на споделената филмова вселена на Marvel предпочита той, актьорът без колебание посочи първата.
Дауни сравни филмите за произхода на оригиналните герои от поредицата с бебета, които се учат да вървят и достигат достатъчно ниво на зрялост, за да могат и да тичат, правейки препратка към кулминацията на първата фаза от изграждането на вселената на Marvel в „Отмъстителите“ от 2012 г.
Сравнението не само ми допада, тъй като е употребена на място, но и смятам, че посочва верен факт. Затова и не бива да се учудвате, когато видите, че в класацията, приложена в линка към галерията по-горе, ще откриете най-вече филми, посветени на оригиналните Отмъстители като Железния човек, Тор и Капитан Америка, а не „Пазителите на галактиката“ или клиширания до болка „Доктор Стрейндж“.
Фактът, че вселената на Marvel започна с тези герои, им позволи да се развият на екрана като личности буквално пред очите на зрителя и им даде почвата да бъдат центъра на филми, развлекателни и емоционални в еднаква степен.
Когато „Тор: Рагнарок“ излезе по кината, всяко едно от десетките остроумия в сценария попадаше в целта си, защото главният герой вече беше изграден в драматичен аспект в първите два филма, посветени на приключенията му, и аудиторията беше напълно готова да го приеме в различна светлина. Когато „Пазителите на галактиката, част втора“ се опита да вкара драма в действието си, ефектът далеч не беше същият, тъй като героите в първата част бяха представени само с неспирна поредица от шегички и песни от 80-те години на миналия век.
Именно защото неизменно присъства във всички филми на Marvel, конкретният тон на хумора във всяка една лента е фактор в нейното възприемане. Във всеки един от десетте филма в тази класация шегите звучат на място и не намаляват емоционалния ефект на действието, нито го лишават от ефективна кулминация.
В много от филмите, които на свой ред няма да откриете тук, остроумията звучат самоцелно и пречат на сериозното възприемане на героите, които тепърва биват представяни. Но мистерията на класацията завършва някъде тук – отворете линка към галерията малко по-горе и вижте списъка в снимки и в пълния му вид!
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!