А мерикански изследователи установиха психологическото въздействие на сериала „Игра на тронове” (Game ot Thrones).
Учудващо, но това не са нито кървавите сцени, нито пък кадрите с откровено сексуално съдържание, пише „Сайънс алърт“ (Science Alert).
Топ 8 на най-сексапилните актриси в "Игра на тронове"
От професия електротехник до роля в "Игра на тронове"
Карис ван Хутен: Жрицата на троновете
Учените направили необичаен експеримент като по време на прожекция на епизод от филма на ръцете на зрителите поставили устройства за измерване на сърдечния ритъм, за да установят сцените, които вълнуват най-силно хората.
Резултатите били неочаквани. Пулсът на повечето зрители се ускорявал, докато гледали сцените с диалози между героите.
Сериалът се превърна в глобален феномен, като вероятно е най-печелившият телевизионен франчайз в историята. А и най-скъпият. Всеки един от епизодите на последния 7-и сезон струва по над 10 милиона долара.
Според критици огромният успех на „Игра на тронове“ се дължи на насилието, специалните ефекти и сексуалните сцени.
Данните от проучването обаче сочат, че в основата на всичко са добрата история и драматичната актьорска игра.
Джордж Р. Р. Мартин, авторът на едноименната книга от поредицата „Песен за огън и лед“, по която е направен сериалът споделя:
„Повечето истории описват това, което наричам средновековен Дисниленд - има принцове и принцеси, и рицари в блестяща броня, но не се показва как реално са функционирали тези общества“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!