С п. Forbes го нарича „най-влиятелната знаменитост в Америка“. Списание Time пък го е определило като един от най-важните хора за целия 20 век. Някои го посочват като основния виновник за комерсиализацията на американското кино, други пък го боготворят за това. Независимо дали го харесвате, или не, всички сме чували за него и почти всички имаме някакво мнение за Стивън Спилбърг.
Тази година маркира 50-тата годишнина от излизането на първия професионално заснет късометражен филм на Спилбърг, излязъл през 1968-а, когато режисьорът е на възраст от 22 години. Оттогава насам легендарният творец е участвал в създаването на повече от 100 филма, излезли по кината, в капацитета на режисьор, сценарист или продуцент.
Това предоставя доста голям избор на който и да реши да подбира десет от най-добрите филми на Спилбърг, и точно затова прави задачата десетократно по-трудна.
ВИЖТЕ НАЙ-ДОБРИТЕ ФИЛМИ НА СПИЛБЪРГ В ГАЛЕРИЯТА НИ
Пет от тях репрезентират първата половина от бележитата му кариера, в която той дефинира модерното понятие „блокбъстър“ със своите фантастични филми, изпълнени с действия, динамика и визуални чудеса.
Другите пет показват Спилбърг в по-късния етап от професионалния му път, когато във филмите си засяга исторически събития като Втората световна война, Холокоста и гражданските права.
Въпреки така зададените граници на списъка, задачата да се подберат десет филма от кариерата на легендата не става по-лека, а само подчертава колко далеч извън собствените му режисирани проекти се простира приносът на Спилбърг към киноиндустрията. Надали има известен режисьор, на когото той да не е продуцирал поне един филм, или популярен актьор, с когото да не е работил по един или друг проект.
„Челюсти“, един от най-знаковите филми на режисьора,
създава концепцията зад понятието „летен блокбъстър“. Тя, както днес е пределно известно, се върти около високи финансови постъпления от филми на големи холивудски студия с праволинейни и прости сюжети, изпълнени с действие и приключения и подкрепени от мащабни рекламни кампании. Две години след премиерата на „Челюси“, първите „Междузвездни войни“ утвърждават със своя голям успех комерсиалната логика зад тази концепция и я превръщат в традиционен подход.
Затова и надали ще се учудите, когато видите „Челюсти“ сред десетте филма в галерията. Също толкова очаквано ще видите и този от филмите от поредицата „Индиана Джоунс“, който намирам за цялостно най-добър от четирите излезли дотук. С лентите за приключенията на чаровния археолог, изигран от Харисън Форд, Спилбърг поставя летвата в жанра на приключенския филм – летва, която и до днес не е надскочена.
В наши дни творчеството на легендата е вградено в колетивната памет на киноманите до такава степен, че към неговите филми постоянно се правят препратки в новите заглавия по киносалоните по същия начин, по който той е засвидетелствал адмирацията си към имена като Акира Куросава, Джон Форд и Алфред Хичкок. Ролята на Спилбърг в модерната попкултура всъщност е такава, че без него модерна попкултура на практика нямаше да съществува.
След серия от критически успешни заглавия на историческа тематика, режисьорът отново покори въображението и съзнанията на младите посетители на киносалона с „Играч първи, приготви се“, който е по кината в цял свят от петък насам, вече регистрира впечатляващи финансови постъпления и лесно може да бъде препоръчан, както и аз самият сторих в ревюто си за новия хитов филм.
Но ако по празниците ви се остава вкъщи със семейството, то със сигурност никой не предоставя по-качествено, стойностно и завладяващо семейно забавление от Стивън Спилбърг. Затова разгледайте десет от най-добрите му режисьорски проекта в галерията, достъпна на линка по-горе.
Четете още за кино:
Революция в жанра ли е „Огненият пръстен: Революция“
„Формата на водата“ или как се прави филм за „Оскар“
За красивия полет на „Червената лястовица“
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!