А ко харесвате р’н’б и хип-хоп вероятно помните хитовете от близкото минало “No Diggity” на певците от Блекстрийт и „Lose Yourself” на рапъра Еминем.
Свързвате ли тези парчета със специален спомен? Танцувате ли на тях с удоволствие в клубовете? Припявате ли текста им беззвучно, докато ги слушате на работа? Вживявали ли сте се в ролята на бял рапър, който пробива пътя си в музикалния бизнес чрез фрийстайл битки?
Шефовете ни са или самовлюбени, или психопати
Психопатите са с по-слабо обоняние
Ако отговорът на някой от горните въпроси е "да", това означава, че имате поне една черта на психопат. Поне това показва ново изследване на Университета в Ню Йорк, цитирано от западни медии.
В него 200 души изслушват и изказват предпочитанията си към 260 песни. Целта е да се установи евентуална зависимост между предпочитаната музика и психопатичните наклонности в характера на човека.
Изследваните лица с проблемна психика показват най-големи предпочитания именно към парчетата на Блекстрийт и Еминем.
Екипът от учени уточнява, че проучването е само начало на по-сериозна работа по темата и затова към момента резултатите не са публикувани в научни журнали.
Те обаче дават някаква представа за връзката между музиката и психопатичните наклонности.
От предложените 260 песни най-малко харесвани от хората с такива проблеми са „My Sharona” на The Knack и „Titanium” на Sia.
Изненада е и откритието, че психопатите изглежда нямат специално отношение към класическата музика, каквото предполагат филмови образи на серийни убийци и престъпници като Ханибъл Лектър в „Мълчанието на агнетата” или Джаро в „Под прикритие”.
„Медиите изобразяват психопатите като серийни убийци с брадви, но в реалността те често не са разпознаваеми. Не приличат и не се държат като Жокера в „Батман”. Могат да работят на бюрото до вас и да не разберете”, смята Паскал Уалиш, който ръководи работата на учените.
Някаква форма на разстройството, наречено психопатия, е налична при 1% от цялото население на САЩ, както и в 20% от хората в затворите.
„Не искаме такива хора да се окажат в позиция, от която могат да причинят много вреди. Нужен ни е инструмент, чрез който да ги идентифицираме без тяхното съдействие и съгласие”, смята още Уалиш.
Първоначално той организирал проучване на музикални вкусове, но разбрал, че много от участниците в него са карали друг тест, свързан с психопатичните им наклонности.
Предстоящото по-голямо изследване ще има за цел да установи реална ли е връзката между музикалните предпочитания и такива разтройства.
Ако екипът успее да установи например 30 песни, които са еднакво харесвани от психопати, то плейлистите в онлайн музикалните услуги ще могат да насочват към рискови индивиди, смята още Уалиш.
Разбира се, подобни скрити тестове биха били изключително проблемни от етична гледна точка, но изследователите уточняват, че са в самото начало на работата си по темата.
Предварителните наблюдения на американците съвпадат с тези на британския психолог Кевин Дътън от Оксфорд, изследвал музикалните вкусове и други черти в характерите на психопати.
Резултатите показват, че хората с проблемни наклонности предпочитат рап пред класическа музика и джаз. Наред с това обичат да четат „Файненшъл Таймс” повече от други вестници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!