В ероятно лавинообразно нарастващият брой на фестивалите по света е показателен. И е казвано в десетки, стотици или още по-точно – стотици хиляди песни. Музиката прави хората щастливи.
Казани така, това са просто думи. Науката обаче казва съвсем същото.
В изследване на австралийския Deakin University се казва, че „при хората, преживяващи музикални събития – независимо дали в денс клубове или на масови концерти и фестивали, се наблюдава субективното усещане за по-добър живот, в сравнение с онези, които не посещават музикални събития”.
Халюциногенните гъби имат благоприятно влияние върху човешкото здраве
Смесването на енергийни напитки и алкохол е опасно, колкото кокаина
По-нататък в изследването, проведено сред 1000 австралийци, се посочва, че усещането за по-добър живот е „директно свързано с комуникацията с други хора при посещаването на музикално събитие”. Самостоятелното слушане на музика не показало подобни резултати.
Удивително или не, всички тези данни се отнасят основно за феновете, но не и за самите музиканти. В скорошно изследване на Sydney University се посочва, че музикантите живеят средно по 25 години по-малко от онези, които не са пипвали инструмент през живота си. Процентът самоубийства сред музикантите пък е между 2 и 7 пъти по-висок от този при останалите. Само си спомнете за скорошните трагични кончини на Крис Корнел и Честър Бенингтън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!