„Играч първи, приготви се“ е филм на Стивън Спилбърг – и то не по начина, по който „Линкълн“ или „Мюнхен“ са филми на прочутия режисьор. Лентата не е стерилна, „престижна“ холивудска продукция по истински случай, видимо създадена за прожекции и победи през сезона на наградите.
„Играч първи, приготви се“ е първият проект на Спилбърг от почти десетилетие насам,
в който той се завръща към това, което прави най-добре и което го превръща в жива легенда още през първата половина от кариерата му – да смайва очи и да покорява сърца. Лентата е зашеметяващ пир за всички сетива и визуално преживяване, несравнимо с нито един от излезлите дотук филми през 2018 г.
От това не следва, че филмът не прави изключително валидни и леко стряскащи коментари относно състоянието на нашето общество през своя сценарий. В „Играч първи, приготви се“ Земята е достигнала състояние на антиутопия, в което хората прекарват цялото си време във виртуална реалност, наречена „Оазиса“, и излизат от нея само за да задоволяват биологичните си нужди.
Икономическият аспект на тази антиутопия е засегнат през фигурата на антагониста, изигран от Бен Менделсон, а емоционалният аспект е разгледан през развиващата се на екрана връзка между двамата главни персонажи, които първоначално се срещат единствено в „Оазиса“.
Моментът, в който героинята на Саманта Кук обяснява на героя на Тай Шеридън, че се е влюбил единствено в това, което тя е решила да проектира като свой аватар в „Оазиса“, звучи обезпокоително близо до това, до което в наши дни е сведен процесът на опознаване и романтично обвързване между хората през социални мрежи и приложения като Facebook, Tinder и много други.
Като аргумент срещу това социално състояние е използвана и позицията на Джеймс Халидей, създателят на „Оазиса“, изигран от носителя на „Оскар“ Марк Райлънс. Във филма има и вплетени нотки на антикорпоративизъм и индивидуализъм, характерни за цялото творчество на Спилбърг, както и други личностни мотиви, засегнати по-повърхностно, но не това е причината да искате да гледате този филм.
В наши дни редовният посетител на киносалона е свикнал с едно много добро ниво на компютърно генерирани изображения и специални визуални ефекти, което се засвидетелства от компетентни и добре платени екипи в почти всички високобюджетни блокбъстъри, които излизат по кината. Въпреки постоянно вдигащата се летва, „Играч първи, приготви се“ надскача това ниво и буквално зашеметява зрителя.
Звук, картини и движения, изкусно създадени, изпипани и съвършено синхронизирани до последния детайл, буквално потапят аудиторията в динамичното действие, независимо дали на екрана гледаме автомобилно преследване, хорър сцена или грандиозен финален масов сблъсък.
За разлика от поне 75% от излезлите 3D филми през последните 10 години, откакто „Аватар“ на Джеймс Камерън направи технологията актуална,
„Играч първи, приготви се“ използва триизмерния ефект изключително ефикасно.
Лентата категорично трябва да се гледа на възможно най-голям екран и на читателите от София, Пловдив и Варна силно мога да препоръчам да посетят IMAX киносалоните, за да гледат филма – и, не, скъпи скептици и тролове, никой не ми плаща допълнително, за да направя тази препоръка.
А за зашеметяващата визия на „Играч първи, приготви се“ безспорно спомага и огромната палитра от попкултурни персонажи и локации, които са базата на сюжетното действие. В „Оазиса“ всеки филм, видеоигра и телевизионно предаване могат да бъдат пресъздадени и съпреживяни отвътре и главните герои постоянно трябва да използват именно познанията си относно попкултурата, за да изпълнят своята мисия.
Иначе казано, „Играч първи, приготви се“ е сбъднатата мечта на всеки един nerd на планетата.
Популярната геймърска медия IGN е успяла да намери общо 168 препратки във филма към различни други произведения на попкултурата – аз лично забелязах не повече от 20, но на кого му пука? Батман е във филма, наред с тиранозавъра от „Джурасик Парк“, Кинг Конг, Костенурките Нинджи и кой ли още не, на фона на песни от Bee Gees, Van Halen, Twisted Sister и Джордж Майкъл.
Стивън Спилбърг отново е в топформа - „Играч първи, приготви се“ развлича, забавлява, смайва и затрогва. Какво повече може да иска човек от един високобюджетен филм на големия екран?
Четете още за кино:
Революция в жанра ли е „Огненият пръстен: Революция“
„Формата на водата“ или как се прави филм за „Оскар“
За красивия полет на „Червената лястовица“
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!