Т айната вечеря е описана подробно в Библията като последното хранене, което Исус споделя със своите апостоли. Това събитие винаги е будило интереса на различни художници, което е довело до изобразяването му по много начини. Все пак най-известният пример е произвeдението на ренесансовия майстор Леонардо да Винчи.
Истината е, че извън филма по книгата на Дан Браун „Шифърът на Леонардо“, където се изобразява многократно картината на Да Винчи, нямаме особена информация за самото събитие, което изобразява. Затова нека разгледаме какво се е случило, как е изобразено в Библията и кои други художници са му обърнали внимание.
Какво (не) знаем за греховните градове Содом и Гомор
Възможно е да е нямало маса изобщо
На картината "Тайната вечеря" обикновено се изобразява Исус и неговите ученици, седнали около голяма маса. Да, но разкази и сведения показват, че е възможно изобщо да не е имало маса. Този извод вадим от факта, че по онова време, хората традиционно са се хранели в този район, както и в голяма част от Римската империя. Ако маса е била използвана, то определено е била много ниска такава, но със сигурност не става дума за толкова голяма , която дори да е била покрита с покривка, както обикновено се изобразява на картините.
Картината на Да Винчи всъщност не е истинска фреска
Оказва се, че за да се счита една картина за „истинска фреска“, боите трябва да бъдат нанесени върху мокро платно. Това не важи за известната картина на Да Винчи. Вместо това ренесансовият майстор е избрал друга техника, наречена secco fresco. Този процес включва боядисване с темперни бои върху сухо платно.
Защо Да Винчи е използвал този метод? Вероятно защото е бил по-гъвкав и по този начин е можел да отдели повече време да завърши самата картина. Част от използваните методи от известния майстор са: сфумато и подобряване на цвета и контраста.
3. The Last Supper (da Vinci)
— Deolu✨ (@adeoluu__) May 4, 2022
Painted in the 1490s on a refectory wall in the Convent of Santa Maria delle Grazie in Milan, The Last Supper is one of the most recognizable artworks on Earth. While the years have not been kind to the original, which has sustained much wear pic.twitter.com/Lzja7ld536
Картината на Да Винчи не е изработена изцяло от него
“Тайната вечеря“ е завършена през 1498 г., но няма и двадесет години по-късно, тя започва да се лющи. Всъщност тя е реставрирана много пъти през вековете, за да изглежда днес това, което можем да видим в галерията Санта Мария дел Грацие в Милано.
Известните произведения на изкуството и техните тайни
Присъствала ли е в действителност Мария Магдалена в картината?
„Тайната вечеря“ на Да Винчи изобразява Исус и неговите 12 апостоли, но един от тях, е чест обект на спекулации. Някои хора вярват, че апостолът, седнал отдясно на Исус, не е апостол Йоан, а жена. И тази жена се предполага, че е Мария Магдалена. Фактът, че апостолът е изобразен без брада и с женствени черти на лицето, е довело до възникването на редица спорове и спекулации по темата. Няма обаче други доказателства в подкрепа на това твърдение.
Можем да намерим сведения за Тайната вечеря на различни места в Библията
В Лука 22:19-20: "И като взе хляб, благодари, разчупи го и им даде, казвайки: „Това е Моето тяло, което се дава за вас. Правете това за Мой спомен.“ Също и след вечерята, като взе чашата, рече: „Тази чаша е Новият завет, осветен с Моята кръв, която се пролива за вас.“
Oсвен това: В Йоан, глава 13: „Бяха седнали да вечерят. Дяволът вече беше вложил в сърцето на Юда, сина на Симон Искариот, мисълта да предаде Исус."
Най-влиятелните жени в Библията
Да Винчи не е единственият, който е изобразил Тайната вечеря
Емблематичната картина, която е нарисувана в края на 1490-те, може да е най-популярното изображение на Тайната вечеря, но със сигурност не е единственото. През вековете е имало наистина много опити за предаване на Тайната вечеря.
Италианският художник Giotto например рисува емблематичната сцена почти 200 години преди да Винчи, през 1304 или 1305 г.
650 години по-късно Салвадор Дали представя творбата си „Тайнството на Тайната вечеря“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!