И звадка от доклади, свързани с извънземен разум, биха ви донесли две неща: псевдонаучни разкази, че извънземни са посетили Земята въз основа на малко или никакви доказателства или научни търсения без признаци на напредък. Следователно е лесно идеята за извънземните да бъде прехвърлена, ако не съвсем в същата папка като феите, поне към „хобити“, които все още оцеляват на Флорес. Тоест нещо, което не е съвсем невъзможно, но е толкова малко вероятно, че няма причина да се притеснявате.
Има обаче основателни причини, поради които парите и някои много умни хора да продължават да работят по SETI (Търсенето на извънземен разум). Ето шест от тях:
Скалистите планети като Земята не са рядкост
Отдавна знаем, че в галактиката има феноменален брой звезди, които сега се оценяват на повече от 100 милиарда, да не говорим за цялата Вселена. Животът обаче (вероятно) изисква планети, а не само звезди. В един момент се смяташе, че планетите се формират само при много редки обстоятелства, което би хвърлило сериозно съмнение върху перспективите за живот другаде.
Дори след като настоящият модел за планетарни системи стана доминиращ, въпросите останаха. Може би планетите или поне планетите, подобни на Земята, са много редки по някаква причина, която все още не сме идентифицирали.
Въпреки това, изобилието от данни от телескопите Kepler и TESS, подкрепени от други методи за откриване на планети, разкриват, че скалистите планети са много често срещани. Повечето от скалистите планети, които сме открили досега обаче, са твърде близо до звездите си, за да бъдат идеалните кандидати. Колкото по-дълго търсим, толкова по-добри перспективи откриваме.
Дори само една на милиард да се окаже обитавана от някой, способен да построи космически кораб, това пак ще означава, че не сме сами.
Ранното начало на живота на Земята
Все още не знаем как точно е започнал животът на Земята, дори ако сме открили няколко от стъпките във веригата. Следователно, технически е възможно съществуването на живота да е странно събитие, което се случва толкова рядко, че никога да не е довело до друг вид, способен на напреднала технология.
Независимо от това, ние знаем, че животът е започнал на Земята много рано, вероятно толкова рано, колкото е било възможно, без да бъде затрупан от големите космически скали. Сравняват го с купуването на седмичен билет в лотария, където не знаете коефициентите. Ако спечелите при първото теглене, може просто да имате много, много късмет, но е по-вероятно шансовете просто да не са били толкова големи.
Животът намира начин да просъществува при такива екстремни условия на Земята
След като животът се развие, той има удивителната способност да оцелява при някои наистина изумителни условия. От топлината и налягането около (и под) хидротермалните отвори, до смразяващия студ на Антарктика, сухотата на Атакама и свръхсолеността на някои пустинни басейни, дори при условия, които убиват 99,99 процента от живота на Земята, нещо успява да се приспособи и да направи от него свой дом.
Няма причина да смятаме, че извънземният живот ще бъде по-малко издръжлив. В този случай перспективите животът едновременно да се развива – и да процъфтява – другаде изглеждат особено добри. Животът може да няма вградена тенденция да напредва към интелигентност, но колкото повече разнообразие съществува, толкова по-голям е шансът някои видове в крайна сметка да станат умни.
Не е изненадващо, че не сме открили признаци на живот
Търсим признаци на живот в други светове по-дълго, отколкото повечето читатели са живи. Ако участвате в лотария достатъчно дълго и не спечелите, може не просто да нямате късмет, а вероятно шансовете са много малки или играта е манипулирана.
Проблемът с това заключение е, че наистина не сме търсили толкова внимателно. Повечето от нашите усилия да открием живот извън Слънчевата система биха успели само ако извънземните са или много, много наблизо (в космически мащаб), демонстрират присъствието си много силно и явно или изпращат съобщения право към нас. Няма причина обаче да очакваме някое от тези неща да се случва, дори ако вече съществуват много напреднали цивилизации.
Техники, способни да откриват по-нискочестотни сигнали или да ги улавят на по-големи разстояния, започнахме да използваме едва миналата година. Освен ако не се надяваме да открием общества напреднали поне колкото нас, просто няма причина да очакваме да сме намерили нещо все още.
Може да използваме грешни техники в търсенето
Съществува и въпросът дали сме подбрали правилно методите си. Възможно е Вселената да гъмжи от интелигентни форми на живот и ние просто да не сме настроени на правилната честота (метафорично, но може би и буквално). Нашите опити за комуникация с извънземни напомнят историята за пияня човек, който търси изпуснатите си ключове под улична лампа, защото там светлината е по-добра.
Справяме се малко по-добре от героя в тази история, който знае, че е изпуснал ключовете си другаде, но не можеше да се опитва да ги търси в тъмното. В нашия случай радиочестотите, които бяха фокусът на нашето търсене на извънземен живот, бяха избрани отчасти, защото имат някакъв смисъл. Но също така е вярно, че най-вече сме търсили начини, които са евтини и (сравнително) лесни. Ако високо напредналите видове комуникират между световете с помощта на лазери или нещо, което не можем да си представим, все още няма начин да се включим.
Очакванията за космически пътувания се основават на доста съмнителни предположения
Когато Ферми конструира своя прочут парадокс, той се чудеше защо извънземните вече не ни посещават. Все още не знаем, но оттогава хората са измислили много обяснения, някои доста правдоподобни, и само някои от тях намекват, че няма извънземни.
Просто казано, пространството е доста голямо. Плаването през Атлантическия океан някога се е смятало за епично пътуване, но въпреки това отнемало само девет седмици, дори и с корабите, които предприели това пътуване първи. Освен ако няма начин да се заобиколи светлинната бариера, пътуването в космоса е доста по-дълго, както и по-скъпо. Може да се окаже, че междузвездното пътуване е толкова скъпо, че да се прави само в екстремни ситуации.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!