П рез последните години нарасна интересът към пробиотиците, които доскоро се смятаха за странни бактерии, съдържащи се в някои храни. Сега знаем, че те са от съществено значение за здравето на червата и поддържането на силна имунна система.
Пробиотичните храни след като са ферментирали, съдържат живи дрожди и бактерии, полезни за храносмилателната ни система. Редовният прием на пробиотици помага за подобряване на чревната микробиота, известна още като флора. Тоест, приемането на пробиотици е особено полезно за набора от живи микроорганизми, които се намират в червата ни и които влияят на здравето ни от много гледни точки.
Храни, които са претърпели процес на ферментация, т.е. ферментирали храни, са развили микроорганизмите, известни като пробиотици. След като ги погълнем, те могат да останат активни в червата ни достатъчно, за да променят нашата микробиота, като са ключови за функции, като подобряването на храносмилането.
Пробиотиците могат също да допринесат за:
- Намаляване на нивата на холестерола
- Борба с алергиите
- Увеличаване на енергията чрез производството на витамин B12
- Увеличаване на здравето на дихателните пътища
- Подобряване на кожата
- Отслабване
- Борба с депресията
Нека видим кои са най-подходящите пробиотични храни:
- Кисело мляко
Това е може би най-популярната пробиотична храна. Леко кисело, направено от краве, козе или овче мляко, киселото мляко е основна храна в хладилника на всеки българин и е напълно утвърдено като източник на пробиотици. Консумира се лесно и може да се комбинира с безброй продукти.
- Кисело зеле
Киселото зеле е ястие от ферментирало зеле, което можете да използвате като гарнитура към други ястия. Това, което го прави отличен естествен пробиотик, е способността му да произвежда млечна киселина, отговорна за производството на енергия. Може да си купите готово кисело зеле или да си го направите сами.
- Хляб с квас
Хлябът с квас е една от храните, които съдържат едновременно пробиотици и пребиотици. В допълнение, това е един от най-удобните избори, тъй като може да се придружава с почти всички ястия и е по-храносмилателен от белия хляб.
- Сурово сирене
Въпреки че повечето сирена са ферментирали, това не означава, че всички съдържат пробиотици. Суровото е синоним на живо, непастьоризирано и със значително количество пробиотици. За предпочитане е млякото, с което е направено сиренето, да идва от животни, хранени с трева - от козе, овче или краве.
- Ябълков оцет
С по-мек вкус от виното, ябълковият оцет помага за контролиране на кръвното налягане и намаляване на нивата на холестерола. Приемането на този пробиотик подобрява инсулиновата чувствителност и ви помага да отслабнете.
- Кисели краставички
Лесни за приготвяне, те са класика на всяка маса и чудесен източник за прием на пробиотици, който всички обичат да си хапват. Киселите краставички са с ниско съдържание на калории и са добър източник на витамин К, който е от съществено значение за съсирването на кръвта. Не забравяйте обаче, че туршиите съдържат много натрий. Важно е да се отбележи, че този продукт, направен с оцет, не съдържа живи пробиотични бактерии.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
Още от автора:
Секс етикет: Как трябва да се държим в леглото
Сънували ли сте бебе? Ето какво означава
Хор, Анубис, Ра: Ето кои египетски богове трябва да знаем
Шест причини да не можете да се съсредоточите при четене
Успешна и независима жена: Навиците, които ни правят такива
Кой е Анаксагор и какви са неговите теории?
Четири техники за справяне с главоболието (без лекарства)
Как да водим минималистичен начин на живот: 7 полезни съвета
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!