Т ъй като в последно време опасности дебнат отвсякъде - силно изменение на климата, политически и военни конфликти, опасни вируси, защо да не добавим още една към списъка: по-топлото време ще означава по-чести ухапвания от отровни змии.
Проучването е проведено в Джорджия, САЩ, щат дом на 17 вида отровни змии, въпреки че само седем от тях са често срещани край хората. Според анализа от проучването с всяко повишаване на температурата с един градус по Целзий води до средно 6 процента увеличение на ухапванията от змии.
Your Chances of Getting Bitten by Venomous Snakes Are Increasing – Here's Why https://t.co/UkaE3V5IO5
— ScienceAlert (@ScienceAlert) July 17, 2023
Известно е, че змиите реагират на сезонните промени във времето, навлизайки в подобно на хибернация състояние, известно като брумация през зимата, така че тази новина може би е очаквана.
Въпреки това, изследователите не отишли твърде далеч в размишления около причините за това явление. Възможно е да има връзка с по-топлото време, а човешката дейност, да допринася за това увеличение, а може да е и биологията на змиите.
„Не знаем много за това как времето стимулира взаимодействието между хората и змиите. Една от причините за това е защото много от наистина опасните ухапвания от змии се случват на места, където липсват добри данни за причините за заболеваемостта и смъртността на населението“, казва екологът Ноа Сковроник от университета Емори в Джорджия.
„Можем да научим много за ухапванията от змии дори с доста скромни данни и като използваме установени епидемиологични методи. Това проучване демонстрира именно това.“
Bill Haast, known as “Snake Man”, was bitten by venomous snakes more than 170 times. By injecting himself with snake venom daily for 60 years, he saved countless lives with his antibody-rich blood. He lived up to 100 years. pic.twitter.com/KsduEI2vpP
— THE G•O•A•T (@OfficialUdiBoy) April 13, 2020
Сковроник и останалата част от екипа разгледали 3908 случая на хоспитализация, свързани с ухапвания от отровни змии, в периода от 2014 до 2020 г. Тези случаи били съпоставени с метеорологичните условия от всеки ден, включително подробности като температура и валежи.
Интересно е, че летата показали най-голям общ брой ухапвания от змии, през пролетта обаче имало най-силна връзка между температурата и ухапванията. Възможно е по-високите летни температури да правят змиите по-мудни, посочват изследователите.
Проучването не се опитва да предвиди как бъдещите покачвания на температурата могат да повлияят на риска от ухапване от змия, но разширяването на градските райони вече прави по-вероятно тези влечуги да пресекат пътя си с този на хората.
Броят на ухапвания от змии са повече от 5 милиона годишно, изчислява Световната здравна организация, и са отговорни за до 138 000 смъртни случая всяка година. Отровата от змия може да причини множество здравословни проблеми - ампутации и други трайни увреждания.
„Ключовият фактор за намаляване на негативните срещи е образованието“, казва херпетологът Лорънс Уилсън от университета Емори. „Нека хората знаят какви местообитания предпочитат змиите, за да внимават повече, когато се озоват на място, където подобна среща е вероятна.“
Happy Sssunday! 🐍 Of the nearly 3,000 different snake species, only about 15% are dangerous to humans. In fact, more people are struck by lightning than are bitten by venomous snakes. pic.twitter.com/atWEbr9QlE
— San Diego Zoo Wildlife Alliance (@sandiegozoo) August 30, 2020
„Змиите и хората могат да живеят съвместно, дори с отровните змии, стига да уважаваме и разбираме техните местообитания и нужди.“
Изследването е публикувано в GeoHealth.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!