Т ъй като тазгодишната Обиколка на Франция започва във Флоренция, това е идеалната възможност да се сподели историята на герой в областта на колоезденето: Джино Бартали, двукратен победител в Обиколката на Франция.
Пиацале Микеланджело, наричан "балконът на Флоренция" заради обширната си гледка към тосканската столица от мястото, където се намира точно над река Арно, зае централно място в голямата обиколка на Франция, започваща през 29 юни. Там отборите на елитните колоездачи са представени пред многобройните фенове преди официалното отпътуване от Пиаца дела Синьория в историческия център на града.
За Флоренция това е перфектната възможност да отпразнува своя собствен колоездачен герой - трикратния победител в Джиро д'Италия и двукратния победител в Тур дьо Франс Джино Бартали, който също е официално почетен като част от промоцията на Обиколката.
Роден през 1914 г. в Понте а Ема, малко градче близо до Флоренция, Бартали се превръща в един от най-великите колоездачи в историята. Като дете Бартали се качва на велосипед до Пиацале Микеланджело заедно с брат си Джулио, за да се любува на красивите куполи на Флоренция, и мечтае един ден да стане велик състезател. Но той не е запомнен само като един от най-великите колоездачи в света, а и като герой.
Когато Бартали през 2000 г., в. "Гардиън" го определя като "икона на италианските колоездачни състезания" и акцентира в некролога си върху неговите колоездачни умения и постижения.
The great Gino Bartali (Ita) "Gino the Pious" winner of the Tour de France in 1938 and 1948, an 10 year interval between wins. How many could it have been if his career was not disrubted by the 2nd World War. pic.twitter.com/MZjU3gVqEF
— The World of Cycling (@twocGAME) July 1, 2024
Това, което не споменава некрологът, както и никоя друга медия по онова време, е тайният живот на Бартали по време на Втората световна война, когато той рискува собствената си безопасност, за да спаси живота на преследвани евреи и бежанци дисиденти.
Между 1943 и 1945 г., като част от религиозна нелегална мрежа, Бартали изминава хиляди километри с велосипед, за да разнася фалшиви документи за самоличност, тайно отпечатани от нелегално движение, ръководено от неговия приятел архиепископа на Флоренция кардинал Дала Коста. Те са били доставяни на евреи и други политически бежанци, за да им помогнат да избягат от контролираната от нацистите Северна Италия. Обличайки състезателната си фланелка с отпечатано име на гърба и напускайки дома си само с аварийни инструменти за велосипеда, той изминава хиляди километри от Флоренция до Генуа и Асизи, носейки този ценен товар.
Само въз основа на този акт той има заслуга за спасяването на живота на повече от 500 души.
За Бартали статутът му на шампион по колоездене е бил най-добрата маскировка. Когато го спирали по пътя, той просто казвал: "Тренирам", и никой не го разпитвал повече.
Бартали се бори с режима, който първоначално използва колоезденето му за политика. Победата му в Тур дьо Франс през 1938 г. е използвана като пропаганда от фашисткия режим в Италия, за да се "докаже" силата на италианската раса, а велосипедът му се превръща в предизвикателно оръжие срещу правителството, което той не подкрепя - особено когато същата година Италия въвежда расова политика за изключване на евреите от училище и работа.
Когато италианският диктатор Бенито Мусолини го хвали за победата в състезанието, Бартали решава да не отговори, като вместо това посвещава победата си на католическата църква.
TdF 1938. Rower Gino Bartali.@BaranowskiDarek pic.twitter.com/KEAd6uZf8w
— JacekOterski🇵🇱🇪🇺🇺🇦 (@NhJacek) July 1, 2024
Когато избухва Втората световна война, италианският фашистки режим се съюзява с нацистка Германия и започва да арестува евреите в Италия. Партизанските бунтовници са особено силни в Тоскана, тъй като регионът се намира на границата, където съюзниците настъпват от юг, а германците - от север. Подобно на много тосканци, които се противопоставят на политиката на расовия идеал, Бартали получава възможност да помогне.
Пътуващите могат да видят доказателство за това на жп гара Теронтола, на около 110 км южно от Флоренция, където има паметна плоча, посветена на Бартали. Освен като куриер на нелегални документи, статутът на шампион на Бартали му позволява да работи с партизани за създаването на папарашки сценарий, който да разсее войниците и охраната от вагоните на влака, за да могат бежанците да се качат и да се скрият, докато влакът стигне до свободния юг.
Въпреки това той пази тези свои действия в тайна през по-голямата част от живота си след войната. Бартали вярва, че разказвайки за добрите си дела, предава хората, на които е помогнал, тъй като това би се превърнало в самореклама, а не в искрени намерения.
"Той никога не каза на никого освен на мен, като ме караше да се закълна да не казвам на никого", спомня си синът на Джино, Андреа, във филма "Моята италианска тайна" от 2014 г., документален филм за смелите действия на неподозирани герои по време на войната. Андреа вече е на 30 години и освен пряко засегнатите, е първият човек, на когото Бартали разказва какво точно се е случило по време на войната.
След смъртта на Бартали през 2000 г. разказът му излиза наяве малко по малко чрез сина му, приятелите му и тези, на които е помогнал, включително Джорджо Голденберг, когото като момче заедно със семейството си се е криел в мазето на Бартали, за да избегне залавянето. Оттогава насам са създадени книги и филми, разказващи историята на Бартали, както и мюзикъл на Уест Енд.
Джино не е смятал себе си за герой, казва Андреа във филма, като припомня думите на баща си: "Искам да бъда запомнен със спортните си постижения. Истинските герои са другите, тези, които са страдали в душата си, в сърцето си, в духа си, в ума си, за своите близки. Това са истинските герои. Аз съм просто един колоездач."
Маурицио Бреши, председател на Музея на колоезденето "Джино Бартали", си спомня, че неговият баща Андреа Бреши, който е бил приятел на Бартали, за първи път споменава идеята за откриване на музея през 1986 г.
I love to watch Le Tour de France with my Dad. Every year we remember Italian cyclist, Gino Bartali who helped Jews who were persecuted by the Nazis during the time of the Italian Social Republic. Apt that the tour starts in Italy this time round. He saved lives. pic.twitter.com/X0jdmd31aA
— Dr Amy Williams 🎗️ (@MemoryoftheKT) June 29, 2024
"В началото Джино не беше съгласен с идеята", разказва Маурицио. По онова време идеята е приета добре от приятелите и семейството на Бартали, медиите и обществеността, но все пак отнема известно време, за да бъде убеден великият колоездач. "Накрая Джино каза: "Добре, но това трябва да бъде музей на колоезденето за всички колоездачи, а не само за мен".
Музеят е открит през 2006 г. в Понте а Ема с експонати, включващи изрезки от вестници, картички на спортисти, лични документи, велосипеди, снимки и трофея от Тур дьо Франс 1948 г., който самият Бартали дарява на музея. Когато Андреа умира през 2020 г., Маурицио поема ръководството на музея и продължава делото на баща си за запазване на историята на Бартали. С ограничена работна сила и средства музеят все още е в процес на изграждане.
"Това е моят живот, моята страст", казва Маурицио, "да поддържам историята на Джино жива".
Gino Bartali con Fernandel, Tour de France 1948. pic.twitter.com/wNORlLKoHO
— pier luigi pinna (@pierpi13) May 2, 2024
На 29 юни състезанието за Голямата награда в колоезденето премина през Понте а Ема. За Тур дьо Франс Бартали е железният колоездач, който печели състезанието два пъти - веднъж преди и веднъж след Втората световна война, и в двата случая в разгара на политическите вълнения. Разликата от 10 години между победите му е рекорд, който никой друг не е постигал.
"Вярвам, че Големият поход от Флоренция е значим не само за флорентинците, но и за всички тосканци и италианци, както и за целия свят", каза Силвия Ливони, консултант по велосипеден туризъм в туристическата агенция на Тоскана, Toscana Promozione Turistica. " И е редно да го посветим на Бартали, да разкажем историята му днес, за да разберат хората човешката му дълбочина. Надявам се историята му да вдъхнови хората да отстояват това, в което вярват, дори когато е трудно."
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!