С езонът на ураганите в Атлантическия океан носи множество драматични и опасни метеорологични явления - от бурни ветрове до проливни дъждове, прекъсвания на електрозахранването и внезапни наводнения. И тъй като изменението на климата е свързано с увеличаване на интензивността на ураганите, тези последици могат да продължат да се засилват.
Но кога точно започва сезонът на ураганите в Атлантическия океан през 2024 г. и колко дълго продължава той? И как се образуват ураганите? Какво могат да направят хората, за да се подготвят в лицето на най-опасните бури на Земята?
Според прогнозите сезонът на атлантическите урагани през 2024 г. ще донесе рекорден брой свирепи бури.
Националната океанска и атмосферна администрация прогнозира сезон над нормата в резултат на изменението на климата и прехода от Ел Ниньо към Ла Ниня.
Hurricane season 2024: How long it lasts and what to expect https://t.co/xv1mN3wowK
— How It Works (@HowItWorksmag) July 3, 2024
Ураганите са тропически циклони. Когато постоянните ветрове на тропическия циклон достигат 63 до 118 км/ч, той се счита за тропическа буря и получава име от списък, изготвен от Световната метеорологична организация. Когато тези постоянни ветрове достигнат 119-153 км/ч., бурята се превръща в ураган от категория 1.
Според скалата на Сафир-Симпсън тук са посочени продължителните ветрове, свързани с ураганите от категории 2 до 5:
Категория 2: от 154 до 177 км/ч
Категория 3: от 178 до 208 км/ч
Категория 4: от 209 до 251 км/ч
Категория 5: 252 км/ч или повече
Според НАСА ураганите са най-силните бури на Земята.
В основата си ураганите се подхранват само от две съставки: топлина и вода. Ураганите се зараждат в топлите води над екватора, където въздухът над повърхността на океана поема топлина и влага. Когато горещият въздух се издига, той оставя под себе си област с по-ниско налягане. Този процес се повтаря, тъй като въздухът от областите с по-високо налягане се движи в областта с по-ниско налягане, нагрява се и се издига, като на свой ред създава въздушни вихри, според НАСА. След като този горещ въздух се издигне достатъчно високо в атмосферата, той се охлажда и кондензира в облаци. Нарастващият завихрен вихър от въздух и облаци се разраства и може да се превърне в гръмотевична буря.
Така че първото условие, необходимо за ураганите, са по-топлите води в Атлантическия океан, които предизвикват редица други благоприятни за ураганите условия.
¡Nueva estimación de ENSO a 24 meses!
— Agro Conceptos (@AgroConceptos) July 5, 2024
🌊🔍 El pronóstico PSL-CIRES basado en anomalías del índice Niño 3.4 desde junio 2024 muestra una probabilidad alta de condiciones de La Niña (en azul) para la segunda mitad de 2024 y 2025. 🌧️
📉 Comparado con la estimación de mayo 2024, la… pic.twitter.com/lBGI9rrQms
"Когато водите са по-топли, това обикновено означава, че налягането е по-ниско. Това означава по-нестабилна атмосфера, която благоприятства засилването на ураганите", казва Фил Клоцбах, атмосферен учен от Държавния университет в Колорадо.
"Тези гръмотевични бури, които са градивните елементи на ураганите, могат по-добре да се организират и да се развиват", споделя още Клоцбах.
(Според НАСА бурите, които се формират от различни страни на екватора, имат различна ориентация на въртене, благодарение на лекия наклон на земната ос).
Отделните съставки на ураганите обаче не се появяват случайно, а се направляват от по-големи метеорологични системи.
"Има два доминиращи климатични модела, които наистина контролират моделите на вятъра и налягането в Атлантическия океан", казва Джери Бел, водещ сезонен изследовател на ураганите в Центъра за климатични прогнози на NOAA във Вашингтон, окръг Колумбия.
По думи на Бел първият е цикълът Ел Ниньо/Ла Ниня. По време на Ел Ниньо, при който океанската вода около северозападното крайбрежие на Южна Америка става по-топла от обичайното, ураганите в Атлантическия океан се потискат, докато Ла Ниня създава по-благоприятни условия за ураганите.
Nagtaas na ng La Niña alert ang PAGASA.
— TV Patrol (@TVPatrol) July 12, 2024
Ayon sa ahensya, nasa 70% na ang tsansang mabuo ang La Niña ngayong August-September-October season.
Basahin: https://t.co/xVMmhWmVfF pic.twitter.com/tK7ru9xKp6
Вторият климатичен модел е Атлантическата мултидекадна осцилация (АМО), която, както подсказва името, е тенденция с продължителност от 25 до 40 години и е свързана с по-топли води в Атлантическия океан и по-силни африкански мусони.
"Когато този модел е в топлата си фаза или в по-топъл тропически Атлантически океан, обикновено наблюдаваме по-силни урагани в продължение на десетилетия", каза Бел.
Топлата фаза на АМО, благоприятстваща ураганите, е преобладавала между 1950 и 1970 г. и от 1995 г. насам.
Кога започват ураганите през 2024 г?
Сезонът на ураганите в Атлантическия океан през 2024 г. започна официално на 1 юни и ще продължи до 30 ноември. В източната част на Тихия океан сезонът на ураганите започва на 15 май и приключва на 30 ноември, според Националната метеорологична служба. Въпреки това повечето от тези бури се разразяват по време на пика на сезона на ураганите между август и октомври и на двата бряга, според Центъра за климатични прогнози на NOAA.
Центърът за климатични прогнози класифицира сезоните на ураганите като над нормалните (между 12 и 28 тропически бури и между 7 и 15 урагана); близки до нормалните (между 10 и 15 тропически бури и между 4 и 9 урагана) и под нормалните (между 4 и 9 тропически бури и 2 до 4 урагана).
През 2024 г. силният Ел Ниньо от предходния сезон изчезна и прогнозите сочат, че неговият аналог - Ла Ниня - ще се появи. Последната води до по-слаби пасати, което означава, че има по-малко срязване на вятъра, което да разкъсва тропическите бури.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!